avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate pansii

Activitate pansii

Răspuns la discuția Pot intra in insolventa?
bineinteles ca as fi dorit sa radiez aceasta societate fara sa platesc nimic, consider acest impozit abuziv...daca as fi avut vreun venit macar sau o singura factura inregistrata pe firma fie ea de venit sau cheltuiala, ar fi fost altceva. dar firma nu a desfasurat nici o activitate economica, nu a avut cifra de afaceri, nimic! A fost infiintata si atat. Ghinionul a fost ca a fost infiintata in perioada acestui impozit forfetar. Am inteles ca cea mai simpla cale ar fi sa achit impozitul restant, si penalitatile...cine stie cat or fi si ele si sa o radiez de la ORC. Nu exista oare nici un proces intentat statului roman si castigat privind acest impozit forfetar?
Răspuns la discuția Pot intra in insolventa?
Si credeti ca ar trebui platit acest impozit forfetar in conditiile in care societatea nu a avut activitate economica generatoare de venituri? Vorbim de un impozit de 2000 de lei. Datorii terti, furnizori...nu exista. Daca o las suspendata, nu exista posibilitatea sa fie radiata din oficiu? In ce conditii pot fi trans la raspundere ca asociat/administrator? Multumesc!
Buna ziua,
Am o societate infiintata in 2008, pe vremea impozitului forfetar. Societatea nu a desfasurat activitati economice, nu s-au inregistrat venituri ci doar cheltuielile de constituire. In primul an s-au depus declaratiile catre stat insa din al doilea an nu s-a mai depus nimic. Ulterior, in 2010, i s-a suspendat activitatea figurand la fisc cu impozitul forfetar de plata din primul an si probabil alte dobanzi si penalitati pt declaratiile nedepuse. Pot radia aceasta societate prin intrarea in insolventa?
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi! Multumesc!
exact asta este situatia: nu suntem casatoriti inca la data contractarii creditului si doream sa figuram ambii pe titlul de proprietate. Va trebui sa figuram amandoi pe antecontract la plata avansului si asa se va face si titlul de proprietate: cu amandoi. multumesc pt raspunsuri! o zi buna!
Buna seara,
Intentionez sa achizitionez un imobil prin credit bancar. Plata avansului se face printr-un antecontract. Intrebarea mea este daca pe acest antecontract apar doar eu ca si cumparator, contractul propriu-zis de vanzare-cumparare poate avea ca si titulari ai imobilului si pe mine si pe codebitorul la credit? Sau trebuie ambii sa figuram si pe antecontract la plata avansului? Si v-as ruga sa detaliati putin la ce aspecte ar trebui sa fiu atenta la intocmirea antecontractului. Va multumesc!