avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1805 soluții astăzi
Forum Activitate uleiamihaela

Activitate uleiamihaela

Va multumesc, am trimis cateva mail-uri si maine ma duc la relatii cu publicul. Ca prim pas ma sfatuiti sa o declar pierduta in monitorul oficial? Sa fac cerere de eliberare a scanarii la sediul lor?
Daca declar carnetul de munca pierdut in monitorul oficial, mai este valabila scanarea pentru casa de pensii?
Nu stiu cum sa procedez....cei de la pensii mi-au spus ca daca nu depun originalul intr-o saptamana imi resping dosarul. Cui sa ma adresez?
Buna ziua!
Ma confrunt si eu cu o problema privind pensionarea, pentru ca am pierdut cartea de munca in original.
Am depus la casa de pensii sector 3 dosarul de pensionare de invaliditate cu copie dupa cartea de munca si adeverinte de vechime de la toti angajatorii mai putin un angajator care mi-a raspuns ca arhiva s-a distrus si nu poate sa-mi reconstituie datele financiare relevante pentru solicitarea mea.
Cei de la pensii nu vor sa calculeze pe baza adeverintelor vechimea in munca si solicita cartea de munca in original. In plus mi-au spus ca daca intr-o saptamana nu depun originalul cartii de munca, imi declara dosarul de pensie respins.
Mentiune: cartea de munca a fost scanata si pe copia depusa, apare si numarul scanarii.
Am fost si la ITM pentru eliberarea unui duplicat si mi-au spus ca nu se mai elibereaza duplicate, si ca cei de la pensii au obligatia sa calculeze vechimea pe baza adeverintelor eliberate de angajator, dupa declararea in monitorul oficial a cartii de munca pierduta.
Ce este de facut? Cei de la ITM mi-au dat o solutie pe care cei de la pensii nu o accepta.