avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate IlincaPopa

Activitate IlincaPopa

Buna ziua!

Numele meu este Ilinca Popa si va rog sa ma ajutati cu raspusul la umatoarele intrebari.

Am facut un credit la o banca, pe o valoare pana in 3000 euro. La acest credit suma de recuperat este in jurul a 1500 euro. Problema este ca eu am ramas fara loc de munca si nu am cum sa mai platesc acest credit. Am primit de curand o somatie de plata de la cei care se ocupa cu recuperarea creditului prin care ma somau sa platesc intreaga suma pana la finalul anului. In aceasta somatie imi faceau si o oferta ca daca platesc 3/4 din suma pana la finalul anului imi fac o reducere de 1/4. Si daca nu ma conformez acestei somatii vor trimite recuperatorii acasa.

Eu nu am nici un bun pe numele meu. Casa este pe numele sotului meu, mostenire de la parintii lui si singurul bun comun dobandit in timpul casatoriei este masina, care este tot pe numele sotului.

Va rog, spuneti-mi ce se poate intampla daca nu reusesc sa platesc creditul pana la finalul anului. se pot atinge de casa? Sau de masina? Pana unde ar putea sa mearga recuperatorii? Ar fi mai bine sa ii sun si sa facem o intelegere amiabila si sa gasesc o formula de recalculare a creditului pe mai multi ani si o suma mai mica lunara?

Va multumesc anticipat pentru ajutor si pentru timp.

Astept cu interes raspunsurile Dumneavoastra.

Cu stima,

Ilinca Popa
Va multumesc pentru raspunsul profesionist pe care mi l-ati dat!
Ma interesa sa stiu daca pot ataca casa (mostenirea sotului), insa am inteles de la Dumneavoastra ca nu pot face asta pentru ca este considerata bun propriu al sotului meu. Am inteles corect?
Masina poate fi atacata doar pentru ca este considerata bun comun.
Multumesc pentru ajutor.
Cu stima,
I Popa
Multumesc frumos pentru raspuns!

Din cate am inteles de la Dumneavoastra de casa care este mostenirea sotului meu (chiar daca succesiunea s-a facut pe numele lui in timpul casatoriei) nu se pot atinge. Asa este?

Singurul bun pe care pot sa-l conteste este masina, care poate fi partajata. In acest caz se lasa masina sotului cu conditia ca eu sa platesc cealalta jumatate sau sotul? Masina nu se poate lua ci doar se pot cere 50% din valoarea ei de catre executor/creditor. Asa este?

Va multumesc anticipat,
I Popa
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.

In urma cu 7 ani (2006) am facut un credit de nevoi personale pe care l-am refinantat in urma cu 5 ani(2008) la o alta banca. Din pacate din cauza crizei am fost data afara si nu am mai reusit sa platesc ratele de un an si jumatate.

Saptamana trecuta am primit o somatie de la un executor judecatoresc cum ca va incepe executarea silita.

Eu nu am nici un bun pe numele meu (nici casa, nici terenuri sau masini).

Sotul meu are o casa pe numele lui (care este mostenire si succesiunea s-a facut in 2006). Este posibil sa vrea sa ia casa?

Si tot sotul meu are o masina pe numele lui (cumparata in 2007). Pot sa se atinga de ea?

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la aceste intrebari.
Sunt intr-o situatie prin care nu am mai trecut pana acum si nu stiu ce sa fac.

Va multumesc,

I Popa