avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate jaffa

Activitate jaffa

Răspuns la discuția Asigurare si ITP false
Ti-au luat si placutele?cred ca e putin diferit cazul tau.Oricum nu ti se intampla mare lucru.Daca primesti actele inapoi poti face ITP-ul in Romania dar numai la RAR.
Si sincer e mai bine sa ai ITP SI RCA facut aici.Cu masinile inmatriculate in strainatate e mai complicat pentru ca daca nu ai ITP valabil nu iei amenda ca la o masina inmatriculata in tara.Fapta e considerata infractiune,mai precis conducerea unui autovehicol fara drept de circulatie...sau asa ceva.Sper sa scapi cat mai ieftin...bafta
Răspuns la discuția Asigurare si ITP false
mare lucru nu cred ca patesti.Nu ai facut tu falsul.Nu sunt vreun expert in domeniu dar mai stiu pe cineva care a avut probleme similare cu o masina de bulgaria.A primit o amenda administrativa dar cercetarea in sine e incomoda.Va trebui sa dai unele explicatii si actele masinii se obtin greu inapoi.Nu e bine sa cumperi o masina inmatriculta in alt stat si sa mai si circuli o luna si ceva fara sa faci niste verificari...
multumesc de raspunsuri.Orice parere conteaza si ma ajuta sa inteleg mai bine situatia in care ma aflu.Daca banca mi-ar fi spus ca trebuie sa platesc acum 4 ani as fi platit dar ei au cerut doar niste acte fara macar sa aduca in discutie situatia mostenirii.cred ca au profitat de faptul ca nu am stiut asta.au facut-o intentionat ca sa adune dobanzi si penalizari si acum au vandut creanta mai departe la recuperatori.Nu m-i se pare normal.
nu stiu...incerc si eu sa cer pareri....daca e vorba de data in care creditul a fost declarat scadent anticipat ar fi prescris.Daca e vorba despre data succesiunii...e mai nasol....mai ramane sa ma lupt pentru dobanzi si penalitati cat mai mici.
ma mai ingrijoreaza si urmatoarea prevedere din codul de procedura civila:
''prescriptia incepe sa curga in momentul in care ia nastere dreptul de executare silita.''Nefiind nici un mostenitor banca nu avea impotriva cui sa se indrepte.Acum cand e facuta succesiunea se pot indrepta impotriva mea chiar daca creditul a inceput sa aiba restante acum 4 ani cand a decedat debitorul.Credeti ca ar fi valabila o astfel de ipoteza?si chiar daca ar fi valabila,au dreptul sa puna dobanzi pe perioada cursa intre momentul decesului si cel al succesiunii?adica nu mi se pare normal ca perioada asta sa fie luata in considerare la dobanzi dar nu si la prescriptie...
multumesc de raspunsuri.
2 ani si vreo 6 luni ar fi de cand am facut succesiunea.de atunci calculez 3 ani sau pun si perioada anterioara?
nu am stat prea mult la discutii Ei au trecut la obisnuitele amenintari.Sincer chiar nu am stiut de mostenirea creditelor.Nu sunt expert in domeniu...as fi platit ca nu era o suma mare la vremea respectiva.La banca mi-au cerut niste acte...certificat de deces etc.asigurarea a trimis raspuns ca nu plateste decat in caz de accident si nu e cazul.Am intrebat la banca daca mai au nevoie de alte documente dar au zis ca nu.Nu au pomenit nimic de mostenitori.Din ce am citit datoria s-ar fi prescris deoarece mai mult ca sigur creditul a fost declarat scadent anticipat si nimeni nu a incercat recuperarea datoriilor mai bine de trei ani.Dar oare prin acceptarea mostenirii nu am intrerupt prescriptia si am intrat intr-un nou termen de 3 ani?
am si eu o intrebare.In cazul unui credit mostenit cand incepe sa curga prescriptia.in momentul decesului titularului creditului sau in momentul acceptarii mostenirii?adica in sensul legii acceptarea mostenirii inseamna si recunoasterea creditului?ca sa fiu mai explicit eu sunt contactat de recuperatori dupa 4 ani de la decesul rudei mele.asigurarea a refuzat plata datoriei dar nimeni nu mi-a cerut sa platesc.Am facut succesiunea acum 2 ani si acum o saptamana au inceput telefoanele#-onici nu vreau sa ma gandesc ce dobanzi sunt acolo...