avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurare si ITP false
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurare si ITP false

Buna ziua, as vrea sa stiu ce se poate intampla in cazul meu, aseara m-au oprit politistii, si mi-au luat actele masinii la control, aceasta fiind una inscrisa pe Spania, eu achizitionasem masina de o luna si ceva, si fostul proprietar mi-a garantat ca actele sunt 100% valide, dar politistii mi-au zis cu totul altceva, itp-ul si asigurarea fiind expirate de anul trecut, si acestea pe care eu le am sunt doar niste falsuri scoase la imprimanta. Acestia mi-au facut dosar penal si sunt cercetat pentru uz de fals si inca o infractiune, nu stiu exact cum suna, dar ceva de genu' " circulatia cu un autovehicul inmatriculat pe alt stat care nu conforma cu standardele". Mi-au retinut permisul, asigurarea, itp-ul si cartea masinii, iar acum astept sa ma contacteze pentru a sti ce e de facut, oricum, dosarul a fost inaintat catre parchet. Concluzia: as vrea sa stiu ce mi se poate intampla mie. Multumesc mult!
mare lucru nu cred ca patesti.Nu ai facut tu falsul.Nu sunt vreun expert in domeniu dar mai stiu pe cineva care a avut probleme similare cu o masina de bulgaria.A primit o amenda administrativa dar cercetarea in sine e incomoda.Va trebui sa dai unele explicatii si actele masinii se obtin greu inapoi.Nu e bine sa cumperi o masina inmatriculta in alt stat si sa mai si circuli o luna si ceva fara sa faci niste verificari...
pai mie politistii mi-au zis ca se termina totul repede, cam intr-o luna imi iau si permisul si actele masinii. O sa fiu chemat o singura data la parchet si o sa imi dea actele si placutele cu numarul de inmatriculare inapoi. Acum nu stiu ce sa cred...
Ti-au luat si placutele?cred ca e putin diferit cazul tau.Oricum nu ti se intampla mare lucru.Daca primesti actele inapoi poti face ITP-ul in Romania dar numai la RAR.
Si sincer e mai bine sa ai ITP SI RCA facut aici.Cu masinile inmatriculate in strainatate e mai complicat pentru ca daca nu ai ITP valabil nu iei amenda ca la o masina inmatriculata in tara.Fapta e considerata infractiune,mai precis conducerea unui autovehicol fara drept de circulatie...sau asa ceva.Sper sa scapi cat mai ieftin...bafta
eu intru aici, dar chestia e ca eu nu am avut cunostinta de chestia asta, deci nu stiu care ar fi vina mea "art.85 al.4 din Oug.195/2002
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare au fost retrase sau a unui vehicul inmatriculat in alt stat care nu are drept de circulatie in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani. " rog sa imi raspunda cineva care a trecut prin asta, sau un avocat, sa stiu ce e de facut!


Paul1995 a scris:

Buna ziua, as vrea sa stiu ce se poate intampla in cazul meu, aseara m-au oprit politistii, si mi-au luat actele masinii la control, aceasta fiind una inscrisa pe Spania, eu achizitionasem masina de o luna si ceva, si fostul proprietar mi-a garantat ca actele sunt 100% valide, dar politistii mi-au zis cu totul altceva, itp-ul si asigurarea fiind expirate de anul trecut, si acestea pe care eu le am sunt doar niste falsuri scoase la imprimanta. Acestia mi-au facut dosar penal si sunt cercetat pentru uz de fals si inca o infractiune, nu stiu exact cum suna, dar ceva de genu' " circulatia cu un autovehicul inmatriculat pe alt stat care nu conforma cu standardele". Mi-au retinut permisul, asigurarea, itp-ul si cartea masinii, iar acum astept sa ma contacteze pentru a sti ce e de facut, oricum, dosarul a fost inaintat catre parchet. Concluzia: as vrea sa stiu ce mi se poate intampla mie. Multumesc mult!


Am urmarit raspunsurile primite, esti in zona penala! Ar fi trebuit sa formulezi o plangere contraventionala, daca a fost vorba despre asa ceva, si asteptai solutia primei instante... Altfel, cred ca ti-ai creeat probleme singur!

Alte discuții în legătură

Numere rosii expirate mariusoctavian mariusoctavian Am fost prins circuland cu masina cu numerele rosii expirate ,masina nu este a mea este a mamei mele ,nu am stiut ca sunt expirate .Am fost dus la sectie si ... (vezi toată discuția)
Cat timp se retine permisul de circulatie? dragosql dragosql Am fost oprit de catre un filtru de politie, conducand un autovehicul INMATRICULAT in spania, le-am prezentat actele masinii, agentul de politie constatand ca ... (vezi toată discuția)
Solutii de urgentare a anchetei LaurentiuBG LaurentiuBG In octombrie 2013 am fost oprit de politie si ca urmare a verificarilor s-a constatat ca asigurarea masinii pe care o conduceam cu nr de Bulgaria nu era ... (vezi toată discuția)