avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2036 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters302913

Activitate ContSters302913

Buna ziua si multumesc mult pentru sfaturi.Vreau sa va spun ca ca domiciliul fetitei e la mine cu custrodie comuna si program de vizitare cu tatal .Nu am dorit niciodata sa interzic sau sa reduc programul ce i-a fost stabilit tatalui de catre instanta ba chiar mai mult i-am propus sa mergem toti 3 (eu ,el ,si fetita ),citeva zile in concediu,el nefiind de acord .As dori o comunicare normala cu el dar nu stiu de ce nu reusesc sa o fac dupa 3 ani si ceva de la divort.Se vede foarte clar la fetita o schimbare totdeauna cind vine de la el si de ceva timp cind o las la gradinita plinge inca de acasa sa nu o duc ca ea este cuminte .Cind ajungem la gradinita fetita se linisteste imediat si-mi spune ca ma asteapta .Cind vine tati dupa ea sta pitulita la usa si nu iese pina nu ii zic ca "mami te asteapta acasa ".Azi am vorbit cu medicul gradinitei si mi-a spus unele lucruri care mi-au dat de banuit ,sa ma gindesc , ar fi o idee sa duc fetita si la un psihiatru Nu stiu ce sa fac ,stiu si se vede clar ca undeva exista o problema .Fostul meu sot m-a amenintat la inceputul divortului ca o sa faca in asa fel sa imi i-a fetita si ma gindesc daca acuma incepe sa faca asa ceva ? Imi da de banuit si la faptul ca pina acuma de ceva vreme fetita vroia sa mergem in parccu jucariile si cu bicicleta ,iar de ceva timp foarte greu o scot din casa si nu vrea sa mergem cu jucari sau cu bicicleta ,si cind am intrebat-o de ce mi-a raspuns "poate cad"Oare ar putea da raspunsul asta un copil de 3 ani jumate dupa ce ea a fost de citeva ori cu bicicleta fara sa se intimple nimic(bicicleta are 3 roti in spate si e de virsta ei).Nu stiu ce sa cred ca se intimpla dar fetita isi schimba comportamentul cind vine de la tata ,in una din dati si-a ascuns jucariile si mi-a spus ca sint urite,si dupa o zi doua revine la normal si pot comunica cu ea mai bine ,Vizita tatalui este :intr-o saptamina ,marti si joi 3 ore si alta saptamina miercuri 3 ore ,simbata si duminica de la 10 la 20 Comunicarea intre noi ca parinti este prin sms si nu va pot descrie atitudinea cind vine dupa fetita .CER IN CONTINUARE SFATURI SI VA MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE MA AJUTA o am doar pe fetita mea si pe mama care nu stie cum sa ma ajute decit cu un sfat moral.Va multumesc inca o data .
domiciliul fetitei e la mama ,custrodir comuna si programul de vizita :1)marti si joi 3 ore si 2)miercuri 3 ore simbata si duminica de la 10 la 20
Nu vrea sa vina la domiciliul meu si nici unde in prezenta mea spunind ca il intimidez in relatia copil -tata (asta o fost cerinta lui la tribunal).Acum fetita are 3 ani si jumatate si copil fiind poate e mai neastimparat dar nu asa sa nu fie linistit in altfel decit palme .Fetita merge la gradinita de la 2 ani si acolo e foarte cuminte ,activa ca un copil normal la virsta ei.Tin sa spun ca si la gradinita o spus ca tati o loveste peste minute si peste urechi cind e rea.multumesc
azi 21 09 2014 a venit fetita de 3 ani jumate de la domiciliul tatalui (fiind zi de vizita),foarte traumatizata daca pot spune sau nu stiu eu cuvintul potrivit ,era suparata ,plinsa speriata si tot timpul imi spunea ca ea nu e de vina ,...dupa mai mult timp in brate .(pina acum ora la care scriu acest mesaj 21 /53 de la ora 19 )am reusit sa scot ceva de la ea :mi-a spus ca nevrind sa doarma, tata a lovit-o de mai multe ori peste miini ,a strins-o de cap si i-a spus ca-i rea si neascultatoare si o tot ameninta ca o trimite la un om rau cu palarie.Mi-a mai spus de citeva ori ca a lovit-o ,si cind l-am rugat pe tata-l sa-mi spuna el de ce o loveste ,el mi-a raspuns rizind "a meritat"1)Oare e bine ce face desi mie nu-mi convine sa loveasca fetita pt simplul motiv ca nu vrea sa doarma .Ce as putea face ....cui sa ma adresez?cum as putea sa stiu comportamentul lui fata de fetita in lipsa mea?cui sa cer ajutorul VA ROG SA IMI SPUNETI!!
Multumesc tuturor pentru sfaturile si raspunsurile date./ Intradevar sufar pentru fiica-mea poate la fel de mult cit sufera parintii fostului ginere pentru el ./ Nu cred ca sint chiar atit de "protectoare"cu ei din moment ce am fost plecata din tara in 2009,2010 si 2012 ,mai mult de 6 luni in fiecare an amintit mai sus..//Nu am si Nu am avut niciodata nimic personal cu fostul ginere ,relatia cu el in perioada cit era casatorit cu fica-mea era aproape aceeasi ca si acum singura diferenta era ca imi raspundea la salut .Casnicia lor de era buna acuma nu erau divortati .Eu daca as fi mai bagareata in relatia lor poate i-as face sa isi vorbeasca unul altuia sa poata intelege ce INSEAMNA CUSTRODIE COMUNA daca nu le-a explicat nici un avocat ,judecator sau mediatorul la care au fost .Fara comunicare nu cred ca se leaga custrodia comuna mai ales acuma cind copilul are nevoie de asa ceva ,pentru-ca viata incepe cu cei 7 ani de acasa.Imi pare rau daca s-a inteles ca as avea ceva impotriva fostului ginere .Daca cineva imi spune ca custrodie comuna inseamna "fiecare parinte pe cont propriu cu cresterea si educarea copilului " ,ma conformez cu "definitia".,Va multumesc inca o data .
Buna ziua ,d-na avocat ,in primul rind va multumesc pentru frumosul si inteleptul raspuns pe care mi- l-ati dat .Aveti cea mai clara dreptate .Daca imi permiteti sa va spun ca am 55 de ani ,am crescut 2 fete si am ramas vaduva cind aveam 40 de ani cu o fata in clasa 12 si una in primul an de liceu ,mi-a fost exagerat de greu sa le cresc singura in continuare ,sa le tin in scoli ,in facultati apoi pina sa-si gaseasca ceva dupa studiul lor fara nici o relatie ,apoi 2 nunti ...etc. stiu cu cit greu se cresc copii singuri cita nevoie au de ambii parinti DAR sa fie pe aceeasi unda de idei /sa comunice,daca nu exista comunicare si sprijin de la inceputul relatiei nu va fi niciodata .Mai mult ,daca unul dintre parinti il birfeste de rau pe celalalt si-l pune intr-o postura rea in fata cunoscutilor CU SIGURANTA asa va vorbi si in fata copilului . Poate am fost putin egoista in mesajul scris anterior de mine legat de programul de vizita si imi cer scuze dar daca ati sti mai multe sau ati vedea poate mi-ati da un pic de dreptate macar pina mai creste micuta (cam pe la vreo 5-6 ani).oricum vreau sa va spun ca niciodata nu m-am opus cu nimic la deciziile luate de fiica mea legat de viata ei sau de hotaririle ei ,totdeauna am sustinut-o ,daca rezultatul era rau ,ii dadeam curaj sa incerce din nou ,daca era bun o felicitam .Nu ma deranjeaza prezenta fostului ginere in casa ,din contra mi-a parut bine ca fiica-mea o respectat hotarirea judecatorului .imi iubesc nepotica pina dincolo de nori dar e dureros cind o vad pe fiica-mea ca il saluta si el tace ,ca ii zice fetitei "spunei la tati cintecul cu degetele"si el tace /fostul ginere niciodata nu o zis fetitei "du-i marul la mami sa-l spele /el o folosit cuvintele "trebuie marul spalat ",hotarirea trebuia luata de fetita cine sa-l spele (corect la 2 ani si 8 luni),oare asa se invata copilul cum trebuie sa isi respecte parintele ,sa stie ca are 2 parinti?poate ati fi zis altceva daca ati fi fost dv in parc sa auziti atunci cind fetita a strigat "uite mami , iar tatal i-a raspuns "unde ? ,acolo e o fintina arteziana (frumoasa comparatie )sau cind piciorusele erau inca plate si puiutul trebuia sa poarte incaltari adegvate ,tatal in loc sa o intrebe pe mama despre papucii copilului mai bine a preferat sa zica"te-a incaltat ma-ta ca pe Chaplin(frumoasa comparatie )Vreau sa va spun ca luni 14 oct a venit tatal la vizita si i-a adus printre altele o punga cu pufulet cu surprize (era un elicopter micut ca surpriza )la plecare a luat si elicopterul cu el .Am incetat sa incerc sa -i zic "buna" pentru ca chiar i-am zis si am ramas cu zisul ,i-am urat la multi ani de ziua lui si la sarbatorile de iarna. Da, d-na avocat sint o mama inteleapta si ma bucur ca vine fostul ginere sa-si vada fiica dar m-as bucura mai mult sa fie mai tata de cum este pentru-ca mai bine sa aduca mai putin cu un pufulet si un fruct si sa-i cumpere o pereche de adidasi daca il deranjeaza incaltarile sau o caciula si cite si mai cite pentru-ca la Mediator a promis ca o sa ajute ciiind va avea posibilitate financiara ,dar se pare ca inca nu are .Pacat ,pacat....As putea sa va trimit pe e-mail copie de la dosarul divortului cu motivele dar nu vad sa aiba rostul.Referitor la frazele cu mincatul cam multor dulciuri si sa-i dau eu un mar sa-l dea fetitei sau altceva ...doamne fereste ...i-a spus clar fiicei mele sa nu-i spuna nimeni ce sa-i dea el fetitei sa manince ,deaia s-a ajuns la medic cu vomaturi .Va multumesc inca o data pentru raspunsul dat de dv d-na avocat si-mi cer scuze daca s-a inteles altceva decit un mesaj .Eu am scris acel mesaj pentru ca sa aflu o posibilitate de a prelungi cererea de schimbarii programului de vizita macar pina la virsta de 5 ani ,nimic mai mult .Daca imi permiteti sa va mai deranjez pentru ceva ....acuma programul de vizita este luni si joi de la ora 17 - 19 la domiciliul copilului /prima si a treia simbata de la ora 10 la 18 la domiciliul tatalui cererea este sa se prelungeasca programul peste saptamina pina la ora 20la locuinta tatalui /in prima saptamina si a treia sa fie programul; de vinerea de la ora 16 pina duminica la ora 18 /in vacanta 2 saptamini /.in perioada sarbatorilor de iarna si pascale cite o saptamina intr-un an la unul intr-un an la altul .VREAU SA VA SPUN CA TATAL LOCUIESTE LA TARA LA 14KM DE ORAS.E o cerinta aiurea pina la ora 20 cind copilul acuma se culca la 20 max 21 pentru-ca dimineata se trezeste la 6,30 -7 pentru mersul la cresa (mama lucreaza de la 8,30)Acuma eu sint cam nedumerita . -Nu se tine cont ca acest copil va merge si la scoala??
sau atunci vor fi alte procese?? mai multe procese ,mai multi bani chiar si la mediatori ,mai multi copii cu ghiozdanul plin cu carti in spate de la o poarta la alta..

Va multumesc

Răspuns la discuția Vizita minor in custodie comuna
cum se monitorizeaza dgaspc pt ca si la noi fetita vine foarte schimbata dupa ce face vizitele la tara la tatal ei
Fiica-mea este divortata din anul 2011,hotarirea judecatoreasca in urma divortului a fost ca minora,( acum in virsta de 2ani si 8 luni ),sa locuiasca la mama acasa iar custrodia sa fie cu ambii parinti cu un program de vizita stabilit tot de instanta pentru tatal :luni si joi de la ora 17 la ora 19 la domiciliul minorei, si prima si a doua simbata din luna cu ducerea minorei la locuinta tatalui de la ora 10 la ora 18 .Acum tatal minorei isi mai cere drept de vizita mai mult .Pe linga programul care il are mai cere sa o ia pe minora de vinerea de la ora 17 pina duminica la ora 18 din doua in doua simbete pe luna ,facultativ cite o saptamina la sarbatorile de iarna si paste si 2 saptamini vara in vacanta (concediul lui).Intrebarea mea este :-se poate obtine asa ceva ?chiar daca comunicarea dintre parinti este ZERO adica nici macar nu se saluta?Deoarece am citit atitea aici pe forum imi cer permisiunea de a descrie unele momente din vizita si unele momente din viata lor(minora tata si mama )si astept un raspuns.Mama si minora locuiesc la mine, eu fiind bunica .Fiica-mea ajunge la 10 min dupa ce ajunge tata la vizita ,asta inseamna ca eu trebuie sa deschid usa .Nu astept sa ma salute pe mine desi a stat aproape 5 ani la mine in casa .El intra in casa, merge direct in camera fetitei ,ii arata ce ii aduce (dulciuri , iaurt cite un fruct )apoi o intreaba daca a fost la cresa si cum a fost acolo ,ce a mincat ,raspunsul fetitei este mai mult NU decit DA pentruca fetita inca nu stie sa formeze propozitii clare .La 17 si 15 min maxim cind intra mama,minorei ea saluta si nu primeste nici un raspuns ,tatal minorei nu o intreaba cum se descurca fetita la cresa ,cum se descurca la limba engleza desi mama i-a spus ca fetita face si engleza ce comportament are intre copii .Nu-l intereseaza ce maninca ,ce imbraca .el intreaba minora /este foarte bine ca intreaba pe minora / dar cit de credibil poate fi un copil de 2 ani si ceva ?Daca ii aduce un mar sau o para o trimite pe fetita sa il spele si sa aduca cutitul ca el sa il curete de coaja (fetita nu ajunge la ghiuveta si NU are voie sa umble cu cutitul sau cu obiecte ascutite )Se joaca unele jocuri putin cam violente sau poate dure( zic eu )pentru un copil asa mic ., o ia in brate si o invirte spunind ca asa zboara avionul ,(intr-o zi a scapat-o in cap)Mama minorei i-a atras atentia iar el s-a uitat urit fara sa zica nimic .Odata i-a adus10 baloane pe care le-a umflat i-le-a pus in patut si i-a arata cum sa sara pe ele iar fetita a dat cu gurita in marginea patutului .Mama minorei nu poate sta tot timpul in camera cu el desi hotarirea instantei a fost ca vizitele sa se faca in prezenta mamei minorei ,el spune ca mama minorei il inhiba si il inspecteaza tot timpul.De multe ori mama minorei a trecut peste hotarirea instantei si a lasat fetita sa o duca afara dar el i-a dat ciocolata si dulciuri asa de multe incit fetita a vomat numai maro de a chemat salvarea ,apoi alta data cind a dus-o afara s-a intilnit cu cineva si nefiind atent fetita a cazut in gardul viu de si-a spart barba si s-a zgiriat pe fata .Cind a inceput cresa fetita a fost foarte racita si a fost internata in spital desi a fost in fiecare zi la ea NU a mers nici cind sa vorbeasca cu medicul despre fetita sau macar sa o intrebe pe mama cum se simte .el o intreba si atunci pe fetita desi deabia implinise 2 anisori.El spune in cererea spre tribunal ca fetita se simte foarte bine la el la tara ,si ca nu vrea sa vina la mama acasa avind si un martor care locuieste la oras la o distanta de 10 km de unde locuieste el si nu se stie daca a fost vreodata la el acasa doar ca sint colegi de serviciu . Daca mama minorei l-a intrebat ce ii da la fetita sa manince cind o duce la tara el i-a raspuns ca ii da ce vrea.Daca fetita a vrut sa isi duca o jucarie preferata el a refuzat .Toate jucariile pe care i-le-a cumparat le-a adus i le-a aratat fetitei in asa fel sa le vada si mama apoi le-a dus la tara .La domiciliul fetitei nu este nic o jucarie adusa de el .Mama minorei are martori care n-au vazut-o niciodata afara la tara pe fetita desi au curte ,sint martori care au vazut ce s-a intimplat in parc ,dovezi de la urgenta cum o vomat de la ciocolata ... desi au fost la mediator pt reglementarea unor probleme si sa il roage sa mai contribuie si cu altceva (haine pampers ,atunci inca facea pe ea fetita), la crestere si educarea copilului si el a promis ca va ajuta nu s-a tinut de cuvint ,desi i-s-a marit salariul el plateste in continuare 250.Daca custrodia este comuna si el plateste 250 lei pensie de intretinere si daca mai pune si mama 250 lei( ca doar au custrodie comuna? ) cu 250 +250 =500 lei ,se poate creste un copil azi miine de gradinita si apoi de scoala?Ar fi foarte multe de spus legat de situatia acestui parinte care de fapt vrea razbunare prin copilul lui,dar ma opresc aici si doresc foarte mult si Frumos sa-mi raspundeti la intrebarea care am pus-o mai sus ,imi cer scuze/ 2 intrebari: -1)Poate tatal sa obtina vizitele cerute ?,2)Se poate creste un copil cu 500 lei?MULTUMESC MULT si imi cer scuze daca am deranjat cu ceva .