avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1151 soluții astăzi
Forum Activitate xqzme

Activitate xqzme

Răspuns la discuția Vanzare cumparare dupa succesiune
Pentru ca nu vreau sa ma aflu mai tarziu in situatia in care sa atace donatia ea sau cei doi nepoti. Desi am convenit ca cei 2150 euro sa fie ai ei de la tata, in conditiile in care dupa mama ea va ramane cu un apartament locuibil (spre deosebire de casa) evaluat la aprox 50000 de euro, vreau sa ii dau semnatura ca ulterior voi ceda partea de apartament, ea si mama insista cu donatia si evita sa mergem la notar sa cedez sau sa ii faca act pe apartament sora-mii
Asa ca mi se pare dubios... Poate ma trezesc cu donatia atacata sau in caz de nu pot restaura (o camera plus hol si o anexa, ambele chirpic) poate voi vinde... Si iar ma incurca donatia...

raluk0207 a scris:

Dar de ce nu doriti donație?

Buna ziua, am urmatoarea intrebare:
In urma decesului tatalui, eu si sora mea am mostenit 1/2cota parte dintr'un imobil evaluat la 10600 euro si echivalentul a 2150 euro fiecare din bunurile mobile. Am convenit ca bunul imobil(cota ei de 1/2) sa imi ramana mie(teren 56mp),precum si cota mea de 1/2 din bunurile mobile. Deoarece a avut nevoie relativ urgent de cei 2150 de euro am convenit sa facem succesiunea pe bunure imobile, urmand sa imi cedeze partea de teren dar acest lucru nu s'a mai putut fiind acceptata mostenirea(nj stiu cum a intrebat notarul de s'a ajuns la neintelegerea asta,dorinta de a ceda exista). Problema mea este ca ea vrea sa imi faca act de donatie(fiind vorba de costuri mici nemaiplatind impozitul datorat statului), dar eu as vrea act de vanzare cumparare. Intrebarea este daca se poate lua in considerare ca si suma de vanzare.. suma pe care a primit-o in urma succesiunii bunuri mobile? Mentionez ca eu am platit si succesiunea dupa bunica, si dupa tata, si intre mi e si ea.
Va multumesc.
Monica
Buna ziua ,
Sunt studenta anul II, la zi ( fara taxa ca si in anul I ) . Daca trec in anul 3 sau 4 la cu taxa mai primesc pensie alimentara ? Mentionez ca sunt la a doua facultate , tata nu m-a ajutat financiar deloc de la varsta de 17 ani , pana in 2011-septembrie , cand a fost obligat de lege sa imi dea pensie alimentara . In ultimul an , al primei facultati , am fost la cu taxa si am primit pensie . Dar am auzit ca daca la aceasta facultate intru la cu taxa nu mai am dreptul la pensie alimentara , si nici daca iau bursa de studiu .