avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate gnicu

Activitate gnicu

Buna tuturor!
Ma gandeam zilele acestea la o eventuala investitie in domeniul turistic si voiam sa stiu daca ati mai intalnit aceasta speta.
Tin minte ca acum cativa ani, un amic care era undeva prin Germania, s-a cazat intr-un apartament pentru care a primit doar o cheie si locatia
(cheia de acces in locatie a fost ridicata dintr-o cutie postala, cutie prevazuta cu un cod de acces primit dupa confirmarea platii).
Ca sa intelegeti unde bat, locatia respectiva iti oferea un loc unde sa poti dormi, face un dus si eventual sa-ti gatesti ceva.

Acum vine intrebarea mea. Exista posibilitatea atragerii unor fonduri europene prin programele de dezvoltare durabila pentru o "pensiune" [casa de vacanta] care sa ofere clientului genul asta de serviciu?
Adica clientul vine, ii dau cheia si ii spun unde e locatia pensiunii (in acest caz undeva la munte) si el se descurca mai departe cu aprovizionarea (mancare, bautura, etc)
fara interventia mea sau a altcuiva care se ocupa de administrarea pensiunii.

Daca nu ati inteles astept intrebari.
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Răspuns la discuția Recuperare taxa timbru (de mediu)
Am inteles. Deci mai bine o cumparam din UE :)

Multumesc frumos pentru raspunsul dvs.
Răspuns la discuția Recuperare taxa timbru (de mediu)
Multumesc pentru raspuns,

Nu. Masina a fost cumparata (de noua) de la o reprezentanta Peugeot din Bucuresti. Prima inmatriculare in Romania, in 2005, pe o firma, prin leasing ca ulterior, cred ca in 2007, sa se treaca pe persoana fizica -> proprietarul de la care eu am cumparat-o anul trecut in august.

Astept raspunsul dvs.
Răspuns la discuția Recuperare taxa timbru (de mediu)
Buna ziua Dl. u.b.i.k.

Eu am urmatoarea situatie:
- timbru de mediu platit anul trecut (2013) in august;
- pentru o masina din 2005 cumparata din Romania (proprietar roman);

Deci masina nu a fost adusa din strainatate, a fost inmatriculata in Romania.

Credeti ca as putea recupera taxa in instanta?

Va multumesc anticipat.
Nicu.
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala femei
Va multumesc nespus pentru raspuns!

Sanatate!
O zi buna!
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala femei
Multumesc pentru raspunsul imediat. As mai avea niste nelamurire si niste date care ar completa problema in cauza.

- mama e nascuta in 23 Martie 1958 (am inteles ca se ia in calcul data nasterii pentru calculul acelui prag);
- a lucrat constant la aceasi intreprindere din 5 sept 1980, acumuland o vechime de 29 ani si 10 luni.

Din datele pe care le-a primit pragul ar fi de 31 de ani, deci o diferenta de 14 luni.

Daca se plateste anticipat contravaloarea de 244*14 [3416 lei] s-ar incadra la o iesire la pensie anul viitor in martie cand ar implini varsta?

Se cumuleaza aceaste luni platite anticipat la vechime?
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala femei
Buna ziua,

Am si eu o intrebare legate de o posibila pensionare anticipata.
Mama e nascuta in martie 1958 si inca nu a acumulat perioada prevazuta de lege pentru a iesi la pensie anticipat.

Exista o diferenta de cateva luni.
Intrebarea mea este daca se poate plati anticpat contravaloarea contributiilor pe care le-ar fi platit la bugetul de stat pentru aceasta diferenta pentru a le echivala si pentru a atinge acel prag prevazut de lege si a se putea pensiona?

Astept raspunsul dvs.
Si va multumesc anticipat

O zi buna!