avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate sorin007

Activitate sorin007

Motivul de recuzare ar fi ca nu s-au terminat procesele civile iar acest dosar penal depinde procesele civile,oricum nu se poate finaliza,asa ca nu vad rostul unei declaratii pentru inceperea cercetarii penale primare.M-ar interesa strict recuzarea in prima faza a politistului care spune ca s-a ´´autosesizat´´ si plangerea el a facut-o,o consider un abuz.Ce as putea invoca in acesta cerere de recuzare.Va multumesc
Care este modalitatea prin care pot recuza un agent de politie,in cazul unor cercetari penale primare,cui trebuie sa ma adresez si ce motive pot invoca .Partea cu care sunt in conflict l-a platit pe domnul agent ,sa se autosesizeze si sa mi faca el dosar penal,practic pe niste neintelegeri din cadrul Asociatilor de Proprietari.Mentionez ca suntem 2 presedinti care ne contestam reciproc in instanta civila,avand 2 stampile diferite.Totodata va informez ca nici nu am dat declaratia si vrea sa-mi dea inceperea urmarii penale,fiind prieten si cu procuroarea de caz.Cum pot recuza procuroarea de caz sa nu lucreze cu acest politist,in acest dosar?Am inteles de la alti colegi ai sai,ca nimeni nu se intelege cu el are probleme serioase cu sistemul nervos.
Are dreptul sa faca aceste cercetari,daca intanta pe dosarele civile inca nu s-a pronuntat?Nu este acesta un abuz din partea lui cu ´´autosesizarea´´,fiind niste treburi interne din asociatie pe care trebuie le rezolve instanta civila printr o hotarare,iar daca nu se respecta atunci sa se initieze o plangere penala...Eu si mai multi vecini suntem de indignati de usurinta cu care Politia,daca este platita poate face dosare penale de cercetare cui doreste si ne streseaza cu citatii,timp pierdut...etc.
Cum putem sa ne aparam in astfel de cazuri de politisti corupti care fac abuzuri ,doarece sunt platiti de diversi...ca sa streseze si sa faca dosare penale la comanda,cine ai trage la raspundere
Va multumesc
Răspuns la discuția Contestatie in anulare
Inteleg....si care ar fi drepturile incalcate pentru ca m-as putea adresa la CEDO?Eu spun ca nu s-a judecat corect si aveam dreptul la o judecata dreapta pentru asta as dori sa ma adresez la CEDO,iar 2 dintre judecatori au facut parte si din prima instanta si nu aveau dreptul.Daca o instanta dintr-un tribunal face o greseala...,carei institutii ne putem adresa...chiar nu exista nimic care sa regleze erorile facute de un Tribunal incompetent sau corupt?Va multumesc
Buna ziua, este vorba de un proces intre o asociatie de proprietari in calitate de reclamant cu un presedinte ales in lipsa in fara a fi membru al asoc. la data de 11.06.2012 si un proprietar care a fost ales presedinte la aceeasi asociatie insa la o data posterioara 17/07/2013,proces prin care se cere anularea actului prin care a fost ales.
Procesul a inceput in data de 22.08.2012,s-a finalizat in 29.10.2012 cu o horatare in favoarea paratului,procesul nu s-a judecat deoarece a fost admisa exceptia lipsei calitatii presedintelui.Recursul il pune o persoana care care a vea nici o calitate in data de 05.11.2012 fara motivatie.Asociatia face o alta sedinta in data de 29.11.2012 se alege ca presedinte persoana care a pus recursul in data de 05.11.2012,Tribunalul accepta.... castiga procesul si se trimite cauza spre rejudecare.Avea dreptul ca un alt presedinte sa continue o actiune,care a fost pierduta de presedintele anterior ?
Intre timp paratul face contestatie in anulare si se invoca faptul ca tribunalul a intrat in eroare conform.art 318cpc, nu a observat lipsa calitatii procesule a asociatiei.(care nu fusese invocata pana atunci) conform art 26/230/2007,in care spune ca numai un proprietar poate sa conteste o hotarere a unei adunari generale,contentatie in anulare care se respinge.Problema este ca din completul Tribunalului la contestatie in anulare au facut parte 2 judecatori care au fost si la recurs....se mai poate face ceva.....?
Avand toate acestea din care se observa clar ca tribunalul nu a inteles nimic si a favorit in mod clar reclamanta,a gresit,unde ma pot adresa...sentinta fiind irevocabila...problemele de asociatii de proprietari se primesc la CEDO?Va multumesc