avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1269 soluții astăzi
Forum Activitate costinbularca

Activitate costinbularca

Scuze ca nu am dat toate informatiile legate de acest subiect.
S-a facut si un ante-contract de vanzare -cumparare, la notar, etc care s-a trecut si in cartea funciara. Ajuta asta la ceva?
Multumesc
Am facut un contract de credit (in anul 2008) pt achizitionarea unui imobil nou care urma sa fie construit. Acest nou imobil a fost pus in contract ca si garantie pt credit.
Din cauza crizei acest imobil nu a mai fost construit. Constructorul a intrat in faliment, etc.
Ma pot folosii de noua lege (legea darii in plata) ca sa scap de acest credit? Avand in vedere ca acest imobil practic nu exista.

Multumesc
Mulutmesc pt raspunsuri!!

Da, deja sunt inscris la masa credala.
Intrebarea mea e legata mai mult de inscrierea antecontractului de vanzare-cumparare in cartea funciara. Poate asta sa-mi dea/aduca un avantaj?

PS Din cate informatii am, datoriile sunt prea mari si banii recuperati din bunuri sunt destul de putini...probabil ca nu o sa primesc nimic (fiind in coada listei - chiar daca sunt inscris la masa credala).

Am facut un antecontract de vanzare-cumparare (facut la notar, etc) care a fost inregistrat in cartea funciara. Asta a fost in anul 2008. Acest contract a fost facut pt un apartament dintr-un ansamblu rezidential, care tb sa fie gata in 2009.

Intre timp acest ansamblu a intrat in faliment (nu s-a construit mare lucru - peretii apartamentului exista, atat) iar lichidatorul judiciar a solicitat radierea acestui contract. S-a ajuns la un proces pt asta (pt ca solicitarea a fost respinsa) si decizia finala este la fel: s-a respins radierea.

Am vreun avantaj din asta? Pot face ceva sa recuperez banii dati ca avans (specificati in antecontractul de vanzare cumparare)?

Multumesc,
Costin Bularca
Locatarii sunt de acord. Ce se poate valorifica se pune la fondul asociatiei de propietari.
Dar pe ma intereseaza din pct de vedere CET: mai pot ridica ei ceva pretentii? Sau se pot taia fara nici o pb (bineintales, dupa cum am spus, cei din asociatie sunt de acord).
Buna ziua,

intrebare: se pot taia tevile din subsolul unui bloc debransat de la CET Brasov? Ma refer doar la acele tevi care au fost folosite pt furnizarea agentului termic in trecut. Acum doar ocupa spatiul.

Multumesc
Incontexul urmator:
- ma voi casatorii in viitorul foarte apropiat;
- nu voi mai plati ratele pt un credit luat pt achizitionarea unui ap care nu s-a mai contruit (constructorul in faliment);
- nu o sa mai am: nici un bun , nici un venit direct (salariat, etc);

Se poate lega banca de bunurile (deja achizitionate) viitoarei sotii? Acum sau peste ani?
Multumesc!
As vrea sa angajez pe cineva pe PFA-ul care il detin. Persoana sa fie la program de 2h/zi.
Ce inseamna asta pt PFA:
Ce costuri in plus sunt pe langa salariul/taxe/impozite pt acea persoana?

Am inteles ca ar trebui sa am contract de colaborare pt protectia muncii , etc

Puteti sa-mi spuneti si niste preturi aproximative pt toate astea?
Multumesc