avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate Iceangel

Activitate Iceangel

Răspuns la discuția Alcoolemie la volan
Am observat ca pe amenda pentru depasirea vitezei scrie alta adresa decat cea de pe dovada de retinere. Nu ma aflam pe adresa respectiva, se poate contesta acest lucru? Nu aveam cum sa fiu in doua locuri in acelasi timp. Mai mult de atat, intai este intocmit procesul de retinere a permisului si dupa cel de viteza.
Ce este de facut in acest sens?
Răspuns la discuția Alcoolemie la volan
Ceea ce inseamna ca eu voi sta cu permisul suspendat pana se ofera bani? Ca la noi la nimeni.....

Buna ziua,

Din pacate, aseara a fost momentul in care si eu mi-am invatat lectia, dupa ce bei, nu te urci la volan.

Am fost oprit in jurul orei 2 30 de un echipaj de politie care m-a testat cu etilotestul dupa ce am fost oprit pentru incalcarea limitei de viteza. Rezultat: 0.63.

Am fost condus la IML unde dupa circa 40 de minute, mi s-a recoltat prima proba de sange. La o ora dupa si cea de a doua. De unde pot afla rezultatele analizelor?

Ma pot astepta ca nivelul sa fie mai mic decat la etilotest? Am tot calculat pe diverse calculatoare si pare aproape imposibil sa imi iasa 0.63 dupa 2l de bere si 30 ml de Jager, consumate de la ora 23 pana la ora 2 00 pe stomacul gol.

Daca ar fi sa cer recalculare, ce ma sfatuiti sa scriu in declaratie: ca am mancat sau nu? Ce anume as putea sa iau in calcul pentru scaderea alcoolemiei?

Ce ar trebui sa fac pe mai departe pentru a scapa cat mai usor? este prima oara cand fac asta si nici nu am antecedente penale.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Buna ziua,
In decursul a doua saptamani, am purtat o discutie contradictorie cu o cunostiinta. Certurile au avut loc fata in fata, cat si in mediul virtual. Mentionez ca tot ce am facut a fost sa ii aduc argumente la ceea ce el sustinea, iar el mi-a adus jigniri precum „isterica, maniaca, ai probleme cu capul, mincinoasa” si tot mai departe. As dori sa stiu daca se poate face ceva in acest sens. Nu mi se pare absolut deloc normal sa fiu supusa la un astfel de tratament si pun demnitatea mea inainte de toate. In primul rand, as dori sa ii dau o lectie pentru a nu proceda si pe viitor asa. Mentionez ca individul face parte dintr-un partid politic.
Va multumesc,
Teodora