Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Injurii, jigniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Injurii, jigniri

Buna ziua,
In decursul a doua saptamani, am purtat o discutie contradictorie cu o cunostiinta. Certurile au avut loc fata in fata, cat si in mediul virtual. Mentionez ca tot ce am facut a fost sa ii aduc argumente la ceea ce el sustinea, iar el mi-a adus jigniri precum „isterica, maniaca, ai probleme cu capul, mincinoasa” si tot mai departe. As dori sa stiu daca se poate face ceva in acest sens. Nu mi se pare absolut deloc normal sa fiu supusa la un astfel de tratament si pun demnitatea mea inainte de toate. In primul rand, as dori sa ii dau o lectie pentru a nu proceda si pe viitor asa. Mentionez ca individul face parte dintr-un partid politic.
Va multumesc,
Teodora
Stimat forumist,

În măsura în care se pot proba, ca acțiune juridică, eu vă sfătuiesc să intentați o acțiune civilă având drept obiect daune morale pentru lezarea imaginii.

Totuși, poate cel mai bine ar fi să rupeți, pur și simplu, legătura cu persoana respectivă.

În ceea ce privește posibilitatea introducerii unor acțiuni penale, dacă este cazul, vă sfătuiesc să observați cele discutate aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator