avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate ManuAEI

Activitate ManuAEI

Buna ziua,
Detin o companie de transport licentiata avand codul caen 5221: Activitati de servicii anexe pentru transporturi terestre, pe acest cod pot desfasura si activitatea de intermediar pentru transporturi ? (casa de expeditie).
Oricum, amenda am semnat-o, deci ar trebui sa cer prezentarea probei video si apoi decid daca merita constestata,
Buna ziua,
Am fost oprit de un echipaj radar si mi s-a eliberat procesul verbal continand urmatoarele fapte savarsite:
A condus auto .... nr .... cu viteza de 95 Km/h stabilita de radar M.A.I ..... si inregistrata pe HOP, NT07.
Fapta savarsita este prevazuta de art. 121/1 din H.G. 1391/2006 si sanctionata de articolul 138/11/d13 102/2 > OuG 195/2002
(daca am inteles eu bine de pe procesul verbal).
Am adaugat la proces urmatoarea mentiune:
Nu am avut viteza mentionata pe procesul verbal
.
Ca sa explic evenimentul, circulam pe banda de langa axul drumului iar in dreptul meu, cu aprox. 1 metru mai in fata, pe prima banda a drumului mai circula un autovehicul deasemenea peste limita legala, echipajul aflandu-se pe partea dreapta a drumului, parcata perpendicular cu drumul.
Ce motive de anulare a procesului verbal as putea invoca in plangera contraventionala. Va multumesc.