avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - Depasirea limitei de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - Depasirea limitei de viteza admisa

Buna ziua,
Am fost oprit de un echipaj radar si mi s-a eliberat procesul verbal continand urmatoarele fapte savarsite:
A condus auto .... nr .... cu viteza de 95 Km/h stabilita de radar M.A.I ..... si inregistrata pe HOP, NT07.
Fapta savarsita este prevazuta de art. 121/1 din H.G. 1391/2006 si sanctionata de articolul 138/11/d13 102/2 > OuG 195/2002
(daca am inteles eu bine de pe procesul verbal).
Am adaugat la proces urmatoarea mentiune:
Nu am avut viteza mentionata pe procesul verbal
.
Ca sa explic evenimentul, circulam pe banda de langa axul drumului iar in dreptul meu, cu aprox. 1 metru mai in fata, pe prima banda a drumului mai circula un autovehicul deasemenea peste limita legala, echipajul aflandu-se pe partea dreapta a drumului, parcata perpendicular cu drumul.
Ce motive de anulare a procesului verbal as putea invoca in plangera contraventionala. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ManuAEI , utilizator 20:50, 28 Octombrie 2013
ai semnat amenda,? ai luat amenda?cine sunt martori procesului verbal?
Daca exista proba video,slabe sanse in eventuala contestare a PV
Motive care conduc la anularea PV sunt prevazute de OGnr 2/2001, art. 16, 17
Nesemnarea PV nu constituie temei legal care sa genereze anularea PV
Oricum, amenda am semnat-o, deci ar trebui sa cer prezentarea probei video si apoi decid daca merita constestata,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare amenda depasire viteza barbu_rox barbu_rox Buna ziua. Am fost oprit de catre un echipaj de politie, amendat si retinut permisul pentru depasire viteza pe drumul E85 pe tronsonul dintre Focsani si loc. ... (vezi toată discuția)
Blocat masina pe trotuar damianclaudiu damianclaudiu Buna seara, Astazi m-am confruntat cu o situatie frustranta in urma careia va solicit ajuturul. Astfel, in cursul zilei de astazi am parcat masina pe un ... (vezi toată discuția)
Permis strain suspendat in romania si plangere anulata in parte nilatac22 nilatac22 Buna seara tuturor, sper sa sa gasesc un raspuns la nelamurirea mea. In data de 19/08/2016 ma deplasam cu masina si la o intersectie un autovehicul era parcat ... (vezi toată discuția)