avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate student88

Activitate student88

Buna ziua, ce pot face in cazul in care angajatorul refuza sa semneze informarea cu privire la protectia maternitatii la locul de munca, adica demararea actelor pentru acordarea concediului de risc maternal?in perioada 09-01-12.01. am fost internata in spital cu iminenta de avort si am primit concediu medical pana in data de 19.01. azi i-am informat in scris ca sunt insarcinata, anexand la aceasta informare si adeverinta de la medicul de familie, informarea de la medicul de medicina muncii si biletul de externare din spital. daca i-am anuntat in scris de sarcina, odata cu dorinta de a lua concediu de risc maternal mai pot lua acest concediu? precizez ca am facut plangere si la itm si am anexat si acolo aceleasi acte!
si agresiunea verbala nu se poate lua in calcul?amenintarile in ce categorie intra?
Nu locuim cu ei, dar se baga in familia noastra in nenumarate randuri. E vesnica problema ce apare in orice familie. Sunt genul de persoane cu care nu te poti intelege, de conceptii invechite si asa mai departe.Problema cea mai mare este ca ne jignesc in nenumarate randuri, sunt insulte pe care nu le mai pot suporta, si chiar vreau sa recurg la politie, ca alta varianta nu vad sa existe. Nu am liniste si imi este teama sa nu clachez pentru ca nu stiu cat le mai pot suporta rautatea!
Buna ziua
Am nevoie de ajutorul vostru intr-o problema,poate banala pentru altii, dar destul de grava pentru mine.Am probleme mari cu socrii si ma gandesc serios sa depun plangere penala la politie pentru agresiune verbala.Am fost jignita in multe randuri si am si inregistrari cu ei in care ma jignesc.Intrebarea mea ar fi ce ar trebui sa fac sa depun aceasta plangere si eventual sa merg si mai departe.Nu mai suport situatia si cred ca singura solutie sa ii potolesc este sa apelez la politie.