Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plangere penala pentru agresiune verbala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

plangere penala pentru agresiune verbala

Buna ziua
Am nevoie de ajutorul vostru intr-o problema,poate banala pentru altii, dar destul de grava pentru mine.Am probleme mari cu socrii si ma gandesc serios sa depun plangere penala la politie pentru agresiune verbala.Am fost jignita in multe randuri si am si inregistrari cu ei in care ma jignesc.Intrebarea mea ar fi ce ar trebui sa fac sa depun aceasta plangere si eventual sa merg si mai departe.Nu mai suport situatia si cred ca singura solutie sa ii potolesc este sa apelez la politie.
Buna seara.
Ce probleme aveti cu socrii? In ce conditii se petrec toate?
Locuiti in casa lor? Oferiti mai multe detalii in privinta celor intamplate.
Nu locuim cu ei, dar se baga in familia noastra in nenumarate randuri. E vesnica problema ce apare in orice familie. Sunt genul de persoane cu care nu te poti intelege, de conceptii invechite si asa mai departe.Problema cea mai mare este ca ne jignesc in nenumarate randuri, sunt insulte pe care nu le mai pot suporta, si chiar vreau sa recurg la politie, ca alta varianta nu vad sa existe. Nu am liniste si imi este teama sa nu clachez pentru ca nu stiu cat le mai pot suporta rautatea!
student88, utilizator
Nu stiu cat va poate ajuta politia in aceasta situatie. In general nu se implica in probleme de familie, decat daca se ajunge la agresiuni fizice si chestiuni mai grave. Puteti incerca totusi sa faceti o plangere in acest sens si sa intrebati tot acolo la sectie ce masuri se pot lua pentru a evita alte conflicte ulterioare.
si agresiunea verbala nu se poate lua in calcul?amenintarile in ce categorie intra?
Incercati sa mergeti la politie cu tot ce aveti pentru a demonstra cele sustinute si vedeti ce vi se spune acolo. Totul depinde de circumstante, de probe, de marturii.