Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal

Buna ziua, ce pot face in cazul in care angajatorul refuza sa semneze informarea cu privire la protectia maternitatii la locul de munca, adica demararea actelor pentru acordarea concediului de risc maternal?in perioada 09-01-12.01. am fost internata in spital cu iminenta de avort si am primit concediu medical pana in data de 19.01. azi i-am informat in scris ca sunt insarcinata, anexand la aceasta informare si adeverinta de la medicul de familie, informarea de la medicul de medicina muncii si biletul de externare din spital. daca i-am anuntat in scris de sarcina, odata cu dorinta de a lua concediu de risc maternal mai pot lua acest concediu? precizez ca am facut plangere si la itm si am anexat si acolo aceleasi acte!
Atunci asteptati raspunsul de la ITM sa vedeti cum se rezolva problema.