avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate zerotika

Activitate zerotika

Răspuns la discuția E ultraj?
ART. 236^1 *** Abrogat
ART. 237
Abrogat.
ART. 238 *** Abrogat
Ofensa adusă autorităţii
ART. 239
Ultrajul
(1) Ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă contra unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exerciţiul funcţiunii ori pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiunii, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
Art. 17.
(1) Programul inceteaza in una dintre urmatoarele situatii:
a) la cererea martorului protejat, exprimata in forma scrisa si transmisa catre O.N.P.M.;
b) daca in cursul procesului penal martorul protejat depune marturie mincinoasa;
c) daca martorul protejat comite cu intentie o infractiune;
d) daca sunt probe sau indicii temeinice ca, ulterior includerii in Program, martorul protejat a aderat la un grup sau organizatie criminala;
e) daca martorul protejat nu respecta obligatiile asumate prin semnarea Protocolului de protectie sau daca a comunicat date false cu privire la orice aspect al situatiei sale;
f) daca viata, integritatea corporala sau libertatea martorului protejat nu mai este amenintata;
g) daca martorul protejat decedeaza.
(2) Incetarea Programului se dispune de procuror prin ordonanta sau de catre instanta prin incheiere.
Art. 10.
Protocolul de protectie cuprinde:
a) obligatiile martorului protejat;
b) obligatiile O.N.P.M.;
c) persoanele de legatura desemnate si conditiile in care acestea isi desfasoara activitatea;
d) situatiile in care protectia si asistenta inceteaza.


La dvs. ce scrie la punctul 10?
Discuție E ultraj?
Am fost la o zi de nastere in weekend, m-am imbatat si ne-am cam certat. Au aparut din senin niste politisti. Mi-au dat un avertisment si apoi o alta amenda de 200 lei (pt. aceeasi fapta!)... Bine ca am continuat...

Pe foaia aia cu amenda de 200 lei,le-am scris "SA MA SUXXTI DE PXXX" (cu litere explicite in loc de "X"

Acuma citesc in presa locala ca sunt acuzat de ultraj ?! X-(X-(X-(

Ma uit in codul penal si ca sa fie ultraj trebuie sa fie amenintare... asta e injuratura nu ultraj. :((