avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate Andreiysu

Activitate Andreiysu

Tatal apare in actul de nastere al copilului. Problema sunt bani. Este posibil avocat din oficiu? La cat se pot ridica costurile acestui proces si care sunt sansele de reusita? In speranța ca pot oferi eu banii. Cui trebuie sa se adreseze in prima faza ca tatal nu se implica? Politie? DGASPC? Doar instanta? Acum a vorbit cu el sa il ia doua zile la el si a zis, "bine dar facem o hartie la politie ca vii si il iei inapoi si nu ma lasi cu el pe cap" As fi dispus sa platesc eu onorariul dar nu stiu la cat ajunge

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca tatal apare in actul.de naștere, mama poate cere pensia in justitie.
Ar fi bine sa o faca rapid.

Buna ziua,
Ma numesc Andrei si am cunoscut donând niste haine, carucior de copii, jucării, etc. o persoană care are nevoie de ajutor. Este o femeie de 20 de ani din mediul Rural, care face parte dintr-o familie de 7 copii, ea fiind a doua din familie. La randul ei ea are un copil de 1 an care este diagnosticat cu autism grad sever. Concubinul ei a plecat de acasa și s-a stabilit cu o alta femeie in concubinaj, femeie care are doi copii din altă relație. Ce poate face tinand cont ca nu are o situatie financiara buna si ar dori sa il oblige pe tatal copilului la pensie alimentara, sa participe la educatia copilului, la terapiile acestuia pentru autism, sa il viziteze si sa o ajute cumva. Va multumesc anticipat de ajutor in numele meu si al ei.
Permisul l-am predat la Galati si este la Galati. In schimb contraventia a fost facuta in raza judetului Harghita. Am trimis tot la ei. Trimit si la Galati sa fiu sigur. Acim sa vad cat de repede imi raspund. Am trimis prin fax si prin posta cu confirmare de primire.
Va multumesc frumos pentru informatii. Au fost foarte utile. Pana la urma a venit p.v., am platit jumatate in 48 de ore din amenda si azi am trimis prin posta cu confirmare de primire cererea de reducere a perioadei de suspendare cu documentele aferente in copie, proces verbal, dovada permis, dupa plic, dupa chitanta si dupa carte identitate iar maine trimit prin fax. Acum sa vad cat de repede se misca cei de la harghita sa pot lua permisul de la serviciul rutier. Cu stima si deosebita consideratie, ma inclin.
Data expedierii plicului meu catre ei sa inteleg. Ca am pe mail si plicul anterior trimis cu procesul verbal de contraventie pe mail si apare pe el lipsa domiciliu.
Multumesc frumos pentru indrumare. O sa ma apuc de maine sa tehnoredactez cererea instantei. Dar trebuie sa fac cererea la instanta Harghita din cate banuiesc. Dar cum demonstrez ca mi l-au trimis pe mail? Cum demonstrez perioada de 15 zile de la data primirii prin mail? Va multumesc. Un an nou plin de realizari. Cu stima,
Am inteles. Multumesc mult. Am recunoscut ca asa era corect. Am gresit cu viteza si m-am supus conditiilor legii dar faptul ca eu nu imi pot lua permisul inapoi si nu pot plati jumatate din amenda ma deranjeaza. Am luat 13 din 15 si a trecut o luna de cand am predat permisul. Nu stiu cum sa procedez sa rezolv problema. Daca solicit in instanta sa imi accepte sa platesc jumatate in 48 de ore o sa se lungeasca problema ca termen. Nu stiu cat este valabil 13 din 15 . Dar comunicarea pe mail eate recunoscuta in instanta?
Dar fapta in sine, mai exact procedura de aducerea la cunostinta a suspendarii...revin...am fost anuntat pe data de 10.12 ca nu mai am dreptul de a conduce din data de 01.12 perioada in care eu am condus si am fost expus nu se poate solicita anulare procesului verbal? Sau faptul ca nu au respectat procedura de aducere la cunostinta a procesului verbal de contraventie. Am sunat de putin 10 ori la politia rutiera harghita ca sa reusesc sa intru in posesia procesului verbal pe mail. Nu imi este clar de ce au intocmit procesul verbal asa tarziu de la data contraventiei, de ce nu m-au oprit pe loc atunci, de ce nu mi-au trimis mai intai procesul verbal. Care ar fi sansele de castig in acest "dosar" cu un avocat?
Buna ziua. Am rugamintea sa ma ajuta-ti si sa ma indrumati in urmatoarea problema. Pe data de 15.08 primesc acasa o hartie de la politia rutiera harghita sa declar cine a condus in data de 14.06 autoturismul proprietate personala deoarece am fost filmat cu viteza de 107 km/h in localitate. Am declarat ca eu am condus. Pana in luna a 12 nu am mai primit nimic. In ziua de 10.12 am primit in posta o hartie prin care imi comunica ca am permisul suspendat de pe data de 01.12 pe o perioada de 90 si sa il predau la serviciul rutier ceea ce am si facut. Intre timp am dat testul 13 din 15, am fost declarat admis dar procesul verbal nu mi l-au comunicat oficial nici acuma. Am vorbit cu ei telefonic si mi-au zis ca o sa ii roage pe colegi de la Galati sa indeplineasca procedura de afisare ca ei l-au trimis prin posta si eu nu am vrut sa il primesc. Asa au zis ei. Eu l-am rugat sa imi trimita o copie pe mail ca sa il pot plati sa intru in posesia permisului fiind admis la 13 din 15. Ei mi l-au trimis pe mail. Este incheiat in data de 15.11.2017 desi eu am fost prins de radar pe data de 14.06.2017. Dar cand am vrut sa il plateac nu imi accepta in 48 de ore deoarece nu am data de pe plic si nici sa il contest deoarece se contesta in 15 zile de la primirea acestuia. Cum sa procedez?
Contestatia am facut-o, am mentionat judecarea in lipsa, martori nu am nici eu, nici ei...Am trecut obiectiuni pe procesul verbal. Chiar a fost abuziv si pe filmarea video se vede acest lucru. Va multumesc.