avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Activitate madalin1987

Activitate madalin1987

este obligatorie intabularea unui teren inaintea partajului?terenul este mostenire si acum vrem sa facem partajul.eu as dori mai exact daca se poate face schita ,sa mergem la notar si apoi sa facem intabularea
tatal meu vitreg a detinut o casa construita pe terenul mamei sale.in urma decesului tatalui meu vitreg mama mea si bunica vitrega au mostenit 1/2 din casa.terenul de sub casa e al bunici vitrege.bunica vitrega a decedat si partea ei de casa si terenul de sub casa le-a mostenit conform legii sora sa .mama mea ca sa devina proprietara si sa se poata folosi de partea sa de casa si sa aiba acces ce trebuie sa faca?ea momentan detine decat certificatul de mostenitor.problema e ca sora bunicii sustine ca daca ea a mostenit terenul mama mea nu poate avea acces la jumatatea ei de casa pt ca ea nu detine nimic din teren si ca trebuie ori sa ii plateasca chirie ori sa cumpere terenul care il folosete pt a avea acces la partea ei de casa.......ce e de facut ca mama mea sa isi poata folosi jumatate ei de casa?
Răspuns la discuția Mostenire
puteti fi mai explicita,nu inteleg exact ce inseamna :solicita la partaj atribuirea imobilului cu plata despagibirii pentru celalalt comostenitor,adica cine sa solicite si cine sa plateasca cui.

Discuție Mostenire
bunaziua!mama mea a fost casatorita 14 ani cu tatal meu vitreg.aceasta casnicie sa terminat din cauza decesului tatalui vitreg.in urma decesului a urmat taxa de succesiune. tatal vitreg a detinut o casa construita pe terenul mamei sale.casa a fost construita cu autorizatie de constructie.mostenitori au fost mama mea si mama tatalui meu vitreg cu cote de 1/2.pe o perioada de mai multi ani am locuit impreuna si nu am initiat nici o actiune de partaj sau iesire din indiviziune.anul acesta bunica vitrega a decedat si singura mostenitoare a ei este sora sa.eu as dori sa aflu daca prin indiviziune mama mea ar putea deveni proprietara pe partea ei si daca sora bunicii ar dorii sa demoleze casa in privinta folosirii terenului ar putea face acest lucru desii mama mea nu doreste