avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate Gabitzu01

Activitate Gabitzu01

buna ziua,

acum 2 ani am imprumutat o persoana fizica cu o suma de bani si am dat acesti bani in baza unui contract de imprumut cu garantie imobiliara ( un apartament ). Imprumutul este pe o perioada de 10 ani, cu rate lunare egale. Timp de 6 luni am primit ratele cuvenite , insa dupa aceea ( 1 an si jumatate) nu am mai primit nimic. Un executor judecatoresc mi-a spus ca nu pot sa execut contractul intrucat in contractul de imprumut nu am trecuta nici o clauza cu privire la faptul cand pot executa acest contract ( 3 rate, sau sase, sau .... ), ci pot executa doar ratele neachitate. Suma imprumutata este de 40.000 eur, rate egale in suma de 333 eur lunar. De asemenea, tot acest executoe mi-a zis ca daca execut aceste rate restante ( 5.994 eur ) si apartamentul se vinde cu 25.000 eur, eu imi recuperez doar cei 5.994 eur, iar restul pana la 25.000 eur ii va incasa debitorul. Intrucat, intre timp, am aflat ca acest executor este prieten cu debitorul, as dori dori sa stiu daca ceea ce mi-a spus este adevarat si , daca da , ce as putea sa fac pt a-mi recupera banii sau executa contractul de imprumut ( daca pot merge in instanta si sa solicit executarea contractului de imprumut chiar daca nu are prevazuta acea clauza, si ce sanse am ). Va multumesc !



Buna ziua,

va rog sa-mi dati si mie un sfat despre ce as putea face in situatia in care un angajator si-a retras oferta de angajare. Concret, am participat la un interviu de angajare apoi am primit pe mail oferta de angajare, cu toate datele: tipul contractlui de munca, salariul oferit, conditiile de lucru si mentiunea" prin semnarea si restituirea catre noi a unui exemplar al acestei oferte consideram ca am stabilit o relatie oficiala". Am trimis , pe mail, catre firma acceptul meu impreuna cu documentele cerute si, la cateva zile, am primit un telefon de la angajator in care mi se spune ca sunt nevoiti sa retraga oferta de angajare intrucat ei au un sistem de verificare interna si nu au obtinut recmandari tocmai bune despre mine. Precizez ca niciodata nu am avut sanctiuni la locurile de munca anterioare si nu mi s-a desfacut niciodata contractul de munca din cauza mea. Va multumesc !