avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate iceee

Activitate iceee

Stimata doamna/domnisoara,

Eu am deschis acest topic pentru a cere ajutor intr-o problema juridica. Dvs. imi sugerati sa ne rezolvam problema... cu vorba buna nu merge intotdeauna.

Problema este asa:

- locuiesc la ultimul etaj (P+2)
- conducta este veche de 40 de ani din materialul fonta, este corodata si in stare proasta;
- eu nu am folosit acea teava aproape 3 ani;
- recent am folosit-o prin conectarea unei masini de spalat rufe la acea teava;
(Masinile de spalat nu infunda tevi)
- teava s-a infundat dupa racordul cu vecinul de sub mine astfel incat apa i-a refulat in casa;
- instalatorul a venit si a curatat intreaga teava de la toti locatarii;
- persoana inundata, mi-a cerut ca despagubire, plata integrala a instalatorului.


D.p.d.v. legal as fi eu obligat sa platesc operatiunea sau toate personele implicate ?
Vorbim de un P+2. Sa zicem ca s-a infundat dupa racordul celui de la et.1 astfel incat sa refuleze la el.
Nu exista asociatie de proprietari constituita.

Instalatorul a fost chemat de persoana care s-a trezit cu apa in casa, iar eu am fost de acord cu interventia sa, in ideea ca se vor imparti la trei costurile.

Acum insista ca eu sa platesc intreaga nota de plata, "fiindca e vina mea", desi e un bun comun.
Bună ziua,

Mă confrunt cu următoarea situație:

Coloana de scurgere pentru ape uzate care deservește 3 apartamente suprapuse s-a înfundat undeva pe traseul vertical.

Întrebarea este, cine achită nota de plată pentru instalator?
Răspuns la discuția Amenda RATB
Plangerea contraventionala impotriva PV ce costuri implica ? (pe langa mult timp pierdut si drumuri)

Ma gandeam ca exista o portita de a scapa de acea plata, fara a face contestatie.


--
Multumesc,
Discuție Amenda RATB
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu lamurirea unui conflict cu Ratb.

M-am urcat intr-un mijloc de transport al ratb si nu am validat cardul.

O echipa de controlori in numar de 5 sau 6 ( nu sunt sigur), s-a urcat in mijlocul de transport.

Unul din ei mi-a prezentat legitimatia si a cerut cardul. I-am comunicat ca nu am card. A cerut buletinul si i-am comunicat ca nu am actul la mine, moment in care m-am ridicat sa cobor pentru ca ajunsesem la statia la care trebuia sa cobor.

Controlorul s-a fixat de barele din vehicul blocandu-mi calea de coborare. Imi spune ca trebuie sa ma indentifice si mergem la o echipa de politie. Ii spun ca vreau sa cobor, nu ma lasa sa cobor, in continuare blocandu-ma cu burta. Usile s-au inchis.

Incerc sa ajung la o usa si sa cobor, dar surpriza, sunt blocat si impins cu burta de ceilalti colegi care se aflau in spatele meu. In tot acest timp celelalte persoane refuza sa se legimeze. In continuare incerc sa ajung spre o usa sa cobor.

La un moment dat sunt apucat de curea de catre o alta persoana (care a refuzat sa isi decline identitatea).

Norocul a facut sa intalnesc pe traseul masinii un echipaj de la politia rutiera. Atunci am coborat impreuna cu controlorii. Am fost legitimat in fata organului de politie.

Controlorii au intocmit un PV de contraventie, acolo, pe loc. Am refuzat sa semnez intrucat nu au vrut sa mentioneze ca am fost agresat si sechestrat mai multe statii.

Mentionez ca:
- am doi martori ce au vazut toata scena si care doresc sa ma ajute;
- in PV am vazut ca au scris gresit statia la care s-a contatat contraventia.


Azi am primit un mandat la posta, probabil PV al contraventiei.

Intrebari:
- sa merg sa il ridic?
- ce sanse sunt sa scap fara sa platesc ceva catre ratb ?

Pai asa ma gandeam si eu... voi fi eligibil sa platesc si restanta celorlalti vecini.
@Adriantot,
Nu contest faptul ca este "normal", ci faptul ca raspunderea mea juridica este reprezentata ambiguu prin aceasta declaratie.

Astfel repet, ce riscuri implica semnarea in aceasta forma ?
Contractul va fi reinnoit pe numele a doi locatari, fiecare reprezentand cate un bloc. Numele celor doi va aparea in contract ca parte contractanta. Si ni s-a cerut completarea acelor declaratii ca si colocatari in imobile.
Ma aflu in situatia de a semna sau nu acest act..

Persoanele care apar pe contract sunt altele.