avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata desfundare ţeavă de scurgere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata desfundare ţeavă de scurgere

Bună ziua,

Mă confrunt cu următoarea situație:

Coloana de scurgere pentru ape uzate care deservește 3 apartamente suprapuse s-a înfundat undeva pe traseul vertical.

Întrebarea este, cine achită nota de plată pentru instalator?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 17:55, 23 Aprilie 2016
Asociatia de proprietari.
Ar fi bine sa vina administratorul cu instalatorul pe care il agreaza cei din conducerea asociatiei ca sa nu va treziti cu discutii pe seama pretului sau a facturii etc.
Nu exista asociatie de proprietari constituita.

Instalatorul a fost chemat de persoana care s-a trezit cu apa in casa, iar eu am fost de acord cu interventia sa, in ideea ca se vor imparti la trei costurile.

Acum insista ca eu sa platesc intreaga nota de plata, "fiindca e vina mea", desi e un bun comun.
Daca teava s-a infundat intre 1 si 2 ,pana la racordul ap 1, desfundarea trebuie platita de et 2 si 3 , daca este infundata intre 2 si 3 de cei da la 3. Practic daca se infunda intre 2 si 3 nu are cum sa fie desfundata de la 2, deci dvstra stati ori la 2, ori la 1.
Vorbim de un P+2. Sa zicem ca s-a infundat dupa racordul celui de la et.1 astfel incat sa refuleze la el.
Este o conducta comuna de care va folositi toti 3 proprietarii.
Puneti mana de la mana si rezolvati problema.
Vina, nevina, cine poate sa stie de ce s-a infundat? Toti aruncati pe acea conducta de toate.

Alte discuții în legătură

Scurgerea infundata ContSters233635 ContSters233635 ASOCIATIA are drept sa puna sigiliu la apometre sa le citeasca,dau indexsul la ASOCIATIE dar am avut o problema in casa mi sa infundat scurgerea la bucatarie ... (vezi toată discuția)
Refulare msr bucatarie VenserB VenserB Buna ziua, Stau cu chirie de cateva luni intr-un apartament de bloc construit prin anii \'60/70 la etajul 6, apartament in care au mai stat si alti chiriasi ... (vezi toată discuția)
Inundatie apartamente nana234 nana234 am un apartament nelocuit de mai multi ani si acum cateva zile coloana de scurgere ape reziduale de la bucatarie a refulat in apartament; nefiind nimeni acolo, ... (vezi toată discuția)