avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata desfundare ţeavă de scurgere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata desfundare ţeavă de scurgere

Bună ziua,

Mă confrunt cu următoarea situație:

Coloana de scurgere pentru ape uzate care deservește 3 apartamente suprapuse s-a înfundat undeva pe traseul vertical.

Întrebarea este, cine achită nota de plată pentru instalator?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 17:55, 23 Aprilie 2016
Stimata doamna/domnisoara,

Eu am deschis acest topic pentru a cere ajutor intr-o problema juridica. Dvs. imi sugerati sa ne rezolvam problema... cu vorba buna nu merge intotdeauna.

Problema este asa:

- locuiesc la ultimul etaj (P+2)
- conducta este veche de 40 de ani din materialul fonta, este corodata si in stare proasta;
- eu nu am folosit acea teava aproape 3 ani;
- recent am folosit-o prin conectarea unei masini de spalat rufe la acea teava;
(Masinile de spalat nu infunda tevi)
- teava s-a infundat dupa racordul cu vecinul de sub mine astfel incat apa i-a refulat in casa;
- instalatorul a venit si a curatat intreaga teava de la toti locatarii;
- persoana inundata, mi-a cerut ca despagubire, plata integrala a instalatorului.


D.p.d.v. legal as fi eu obligat sa platesc operatiunea sau toate personele implicate ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Aprilie 2016
iceee, utilizator
Conducta fiind comuna, interventia pentru reparatia ei trebuie achitata de toti 3 proprietarii, proportional cu cota-parte indiviza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scurgerea infundata ContSters233635 ContSters233635 ASOCIATIA are drept sa puna sigiliu la apometre sa le citeasca,dau indexsul la ASOCIATIE dar am avut o problema in casa mi sa infundat scurgerea la bucatarie ... (vezi toată discuția)
Refulare msr bucatarie VenserB VenserB Buna ziua, Stau cu chirie de cateva luni intr-un apartament de bloc construit prin anii \'60/70 la etajul 6, apartament in care au mai stat si alti chiriasi ... (vezi toată discuția)
Inundatie apartamente nana234 nana234 am un apartament nelocuit de mai multi ani si acum cateva zile coloana de scurgere ape reziduale de la bucatarie a refulat in apartament; nefiind nimeni acolo, ... (vezi toată discuția)