Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata desfundare ţeavă de scurgere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata desfundare ţeavă de scurgere

Bună ziua,

Mă confrunt cu următoarea situație:

Coloana de scurgere pentru ape uzate care deservește 3 apartamente suprapuse s-a înfundat undeva pe traseul vertical.

Întrebarea este, cine achită nota de plată pentru instalator?
Stimata doamna/domnisoara,

Eu am deschis acest topic pentru a cere ajutor intr-o problema juridica. Dvs. imi sugerati sa ne rezolvam problema... cu vorba buna nu merge intotdeauna.

Problema este asa:

- locuiesc la ultimul etaj (P+2)
- conducta este veche de 40 de ani din materialul fonta, este corodata si in stare proasta;
- eu nu am folosit acea teava aproape 3 ani;
- recent am folosit-o prin conectarea unei masini de spalat rufe la acea teava;
(Masinile de spalat nu infunda tevi)
- teava s-a infundat dupa racordul cu vecinul de sub mine astfel incat apa i-a refulat in casa;
- instalatorul a venit si a curatat intreaga teava de la toti locatarii;
- persoana inundata, mi-a cerut ca despagubire, plata integrala a instalatorului.

D.p.d.v. legal as fi eu obligat sa platesc operatiunea sau toate personele implicate ?
iceee, utilizator
Conducta fiind comuna, interventia pentru reparatia ei trebuie achitata de toti 3 proprietarii, proportional cu cota-parte indiviza.