avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate Europafaranoi

Activitate Europafaranoi

Buna seara. Eu am primit 8 amenzi contraventionale de-a lungul a 3 ani, toate pe mijloace de transport. Toate sunt intocmite abuziv, fara ca eu sa fiu vinovat cu ceva. Greseala mea a fost ca am cedat CI-ul controlorului inainte sa gasesc legitimatia de calatorie. Datele mi-au fost notate pe un "carnetel de serviciu", si folosite abuziv si repetat. Pe de alta parte, dupa 3 ani am aflat de toate aceste amenzi, toate instiintarile emise de Primarie ocolindu-mi cutia postala sau usa apartamentului cu consecventa totala. Solicitarea unei fise fiscala a scos la iveala toata povestea asta. Am inteles ca atacarea/contestarea proceselor verbale contraventionale nu ofera mari sorti de izbanta fara o dovada puternica. Asadar cu chestii din astea se ocupa societatile comerciale subcontractate de regii autonome ale statului. Si poate si unele institutii publice. Din ce am observat toate procesele-verbale au cateva elemente comune, prezenta aceluiasi martor in 5 dintre cazuri, mereu aceeasi linie te autobuz, acelasi agent constatator in 2 dintre cazuri, coincidente ciudate cu zilele intocmirii, etc. Ce mi-a sugerat cineva ar fi sa fac plangere penala impotriva societatii comerciale sau a agentilor constatatori care au intocmit p-v.
Trebuie pregatit cu mare grija modul de atat ca este posibil sa fi obligat si de istanta sa platesti o amenda abuziva, in lipsa de dovezi.
Răspuns la discuția Surprize marca RATC (Constanta)
Multumesc pentru raspuns.
Deci amenzile au fost trimise la Directia Taxe si Impozite din orasul de resedinta, cei de aici le-au trimis prin Posta Romana acasa (chestia e ca nu am primit niciodata nici macar o instiintare pentru aceste 8 amenzi). Problema a trenat fiindca, din nu stiu ce motive cei de la posta au preferat sa returneze plicurile cu somatiile DTI fara sa fi incercat sa ia legatura cu noi. Deci unul dintre vinovati este Posta.
Ceilalti vinovati, firma care a intocmit procesele verbale, si care probabil are un contract de servicii cu RATC Constanta, din banuielile mele, pentru a obtine venituri conform domeniului de activitate, extras din informatiile publice postate pe internet, au comis si comit abuzuri grosolane folosind adresele notate anterior pe diverse suporturi de hartie (carnetele - am inteles ca e o practica des intalnita, sau chiar in procesele verbale incheiate anterior). Problema, am inteles din discutii cu juristi sau avocati care s-au oferit sa ma ajute cu oarece informatii, este ca: 1 procesele verbale trebuiesc contestate in 15 zile de la luarea la cunostinta, si 2 judecatorul da dreptate agentului constatator sau in fine, obliga de plata contraventiilor atata timp cat cel amendat nu poate dovedi ca se afla in alta locatie in momentul intocmirii procesului-verbal.
De aceea, istoricul amenzilor primite, intinzandu-se le o perioada lunga de timp, februarie 2011 - iunie 2013, e greu de demonstrat cu astfel de dovezi, atata timp cat nu exista un bilet de avion, etc, pe numele persoanei in acele perioade de timp.
Tot ce ar putea sa ajute, dar nu stiu prevederile legale, este modul de intocmire al contraventiilor, in lipsa contravenientului, cu acelasi martor, de cele mai multe ori sau justificarea cuantumului amenzii care e in doua valori diferite, aleatoriu.
Cred ca asi putea sa merg pe varianta plangerii penale impotriva firmei care elibereaza aceste procese verbale si a agentilor constatatori, fiecare in parte. De aici ramane sa sper ca Politia serveste intereselor legitime ale cetatenilor si nu a altor interese.
Deci ce lege prevede modul de intocmire al contraventiilor si daca e valabil pentru toate felurile de situatii.
Multumesc!
Răspuns la discuția Surprize marca RATC (Constanta)
Nu ma poate ajuta nimeni? Am vorbit cu cateva persoane competente si nu prea mi-au dat sanse de reusita, avand in vedere vechimea amenzilor si lipsa dovezilor legate de pozitia spatiala la momentele mentionate in procesele verbale. Ar putea cineva sa-mi spuna ce lege prevede modul de completare a unei amenzi contraventionale in cazul cand refuzi sa semnezi de luare la cunostinta (asta e modalitatea prin care ei au intocmit toate procesele verbale, mentionand faptul ca a existat refuzul semnarii)? In ce conditii se poate apela la un martor? Sunt o gramada de elemente suspecte in acele procese verbale, prea multe concidente bizare, ca si cum ar fi scrise la norma, transcrise mai bine zis. Multumesc!
Buna ziua,
Azi am batut drumul pana la Directia Impozite si Taxe Locale Bacau cu gandul sa obtin un certificat fiscal pentru copilul pe care il am la facultate in Constanta si care locuieste in apartamentul bunicilor. Pentru obtinerea unei subventii de caldura ni s-a cerut acasta declaratie pe numele lui, fiind major. Ajunsi la ghiseu, dupa predarea actelor cerute, operatorul primariei mi-a adus la cunostinta ca nu poate face obiectul din motiv ca ar figura cu amenzi in cuantum de 1100 lei. Am ramas blocat de-a dreptul cand am aflat acest lucru, cerand explicatii. Astfel am ablat ca a primit 8 amenzi pe perioada 2011-2013, cu siguranta toate pe mijloace de transport in comun ale orasului Constanta. Am incercat sa mergem pe ideea ca baiatul nostru, a ascuns acest fapt de noi, am insistat sa recunosca, dar singura concluzie pe care am tras-o este ca cineva s-a folosit de identitatea lui pentru a intocmi aceste amenzi. De unde am tras aceste concluzii:
1. baiatul a sustinut cu tarie ca nu i s-a intamplat acest lucru
2. din cate amenzi am vizualizat toate au elemente comune - cel care a intocmit, martorul, formularea motivarii, lipsa semnaturii celui amendat
3. ni s-au prezentat si plicurile de instiintare, acum cand am solicitat, si toate erau marcate "lipsa domiciliu" sau cam asa ceva, desi era adresa corecta din buletin. Asta fara sa fi fost cautati sau instiintati acasa de lucratorii Postei Romane.
4. baiatul inca mai detine abonamentele eliberate atunci, ce-i drept pe alta linie.
5. motivarea baiatului cu datele de buletin corecte este ca la un control anterior primei amenzi, pana la demonstrarea ca detine abonament a apucat sa cedeze buletinul, datele fiind notate intr-un carnetel de cel care controla.
Cam astea sunt datele problemei mele, daca aveti informatii utile va rog scrieti aici. Eu sunt interesat sa incep demersuri pentru anularea amenzilor si plata unor despagubiri ( cel putin sunt pe cale sa pierd subventia de caldura din aceasta iarna).
Multumesc!