avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate AlbulescuVP

Activitate AlbulescuVP

Răspuns la discuția PFA - achizitie marfuri
Interesant...
Multumesc frumos!
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarele intrebari:
- un pfa poate achizitiona marfa din afara spatiului comunitar?
- daca da, in ce conditii? trebuie sa plateasca pentru acea marfa impozit pe nerezidenti? care sunt taxele vamale si cum se plica? exista vreo limita privind valoarea bunurilor achizitionate?
- cand devine un pfa platitor de TVA?
si, este potrivit sa fie ca si forma de organizare PFA sau s-ar mapa mai bine a fi un SRL avand in vedere ca marfa care se doreste a fi achizitionata va fi pusa in vanzare prin comertul electronic pe teritoriul Romaniei?!

Multumesc frumos,:frantic:
Multumesc frumos pentru raspuns,
Buna ziua
activitatea economica ce are cod caen 4791 se impoziteaza la norma de venit sau in sistem real?
multumesc
Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
- care sunt cunostintele minime obligatorii pentru infiintarea unui pfa cod caen 4791- comert electronic? ce fel de studii tre sa ai, in ce domeniu, si de asemenea ma intreseaza de experienta profesionala dobandita pana in prezent.
multumesc
Răspuns la discuția Cod caen- consiliere juridica
Imi este clar acum!
Va multumesc
Răspuns la discuția Cod caen- consiliere juridica
Multumesc pentru raspuns.
Atunci cine se poate ''bucura'' de acest cod CAEN, 6910?
AM VAZUT CA EXISTA IN LISTA CODURILOR CAEN PE 2013...
6910 Activitati juridice Aceasta clasa include: -reprezentarea juridica a intereselor unei parti impotriva alteia, in fata instantelor judecatoresti sau a altor organisme juridice, prin persoane care sunt membre ale baroului de avocati sau sub supravegherea acestora: -consultanta si reprezentare in procese civile -consultanta si reprezentare in procese penale -consultanta si reprezentare in legatura cu litigiile de munca -consultanta si asistenta generala, redactarea de documente juridice: -clauze de constituire a societatilor comerciale, acorduri de asociere sau alte documente similare legate de infiintarea unei societati comerciale -brevete si drepturi de autor -redactarea de contracte, testamente, acte de incredintare etc. -alte activitati ale notarilor publici, notarilor de drept civil, aprozilor, judecatorilor de instructie si birourilor de arbitraje, activitati de expertiza criminalistica si expertize tehnice judiciare Aceasta clasa exclude: -activitatile tribunalelor, vezi 8423

Buna ziua,
Care ar fi codul caen recomandat in cazul in care se doreste infiintarea la ONRC a unui PFA pentru desfasurarea de activitati juridice- consiliere juridica? Persoana in cauza este jurist, absolvent al facultatii de drept.
poate fi codul CAEN 6910cod principal? dar secundar?
Multumesc