avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate Andrewstephen1

Activitate Andrewstephen1

Multumesc pentru sfaturi, macar aici mai vad oameni care totusi au cod moral.
Am vorbit cu vecinul, dar spre mirarea mea, el a ajuns sa imi afirme ca straduta lui ar trebui transformata in strada, adica el mai pe scurt, imi mai pune cateva kilograme pe umeri, nu este indeajuns ca mi-a dat aproximativ o tona de zapada in curtea mea in asa fel incat, trebuie sa iau Snow Skate ca sa pot trece pe acolo.Caracterul unui om nu se poate schimba, poti sa te comporti inteligent cu el, amabil, omenos, el tot aceiasi persoana este. Am incercat cu vorba buna, dar nu se poate, am mers la politie am discutat cu ei , ei au zis ca o sa ii inmane o amenda,si ceea ce cred eu ca nu s-a si intamplat dar nu mai conteaza, fapta e facuta.Sunt tot felul de vecini, iar eu ii am pe cei mai nesimtiti oameni , si in dreapta si in stanga si in spate, minunat, nu?...
Multumesc de raspunsuri. Se pare ca mai sunt persoane tipic vecinului meu.
Sa fie oare asa usor? , au fost vreodata in situatia prezentata de mine, crezi ca eu daca nu vorbisem cu vecinul mai veneam aici?.
Eu am venit aici pe caz de disperare, nu am venit ca sa imi spui cum se procedeaza cu respective " animale", eu nu as face asa ceva in viata mea , nici chiar daca ma inec in zapada nu pot face asa ceva , sa arunc peste gard la vecinul meu vreo tona de zapada.

Am fost la politie, a zis ca o sa ii atraga atentia si o sa ii spuna sa mute zapada daca nu, o sa ii dea amenda.
Eu vreau sa stiu daca nu o sa plateasca amenda nici sa mute zapada din ograda mea , ce sanctionari se pot da ?

Nu imi vine sa cred ce zise domnul/doamna nina26 ; cum poate sa fie o greseala cand imi arunca o tona de zapada pe aleea casei mele ? , sa arunce un bulgare de zapada in geamul meu , da , poate sa fie o greseala.
Salut, casa mea este situata intre doi vecini. Unul este situat la dreapta , altul este in spate. Cel din spate are o alee ( un drum mai ingust) pentru a ajunge pe proprietatea lui , si aleea respectiva este situata intre vecinul din dreapta si mine.
Vecinul s-a decis sa dea zapada de pe alee, spre mirarea mea , el a aruncat-o pe proprietatea mea (in curte).
Intrebarea mea este; ce sanctionari i se cuvin ?
Atunci cand mi s-a dat mostenirea , mama era decedata si numai tatal era in viata. In urma deciziei lui , mi-a dat casa ca mostenire si sora mi-a si-a dat partea ei de mostenire in favoarea mea , caci o sora am. Atunci notara l-a intrebat pe tatal meu cum sa procedeze , iar el ia zis sa faca cum crede ea ca e mai bine ,atunci notara a facut contract vanzare cumparare si automat a intrat in drepturi si sotul meu. Acum ne-am decis atat eu cat si sotul sa imi revina toata mostenirea numai mie deaorece e mai drept , cum as putea sa procedez ?
Mentionez ca in momentul de fata ambii parinti sunt decedati.
Multumesc pentru informatii!
Salut ,

Am primit mostenire o casa de la parintii mei , atunci cand s-au facut actele prin tribunal notara care intocmit actele l-a trecut ca mostenitor si pe sotul meu facand contract vanzare cumparare fara sa ma intrebe pe mine sau pe tatal meu.
Acuma vreau sa va intreb daca se mai poate face ceva in momentul de fata ca sa raman eu singura mostenitoare, caci este nedrept ca sotul meu sa mosteneasca dreptul meu.

Multumesc!
Salut ,

Eu lucrez pe un site care se fac logo's/web sites , si pe acel site vin clienti care vor logo sau web site design si deschid un concurs care dureaza 3-5 zile. In acele zile avem voie sa postam logo/web sites , dupa finalizarea acelui concurs , clientu alege un castigator si il plateste. Eu vreau sa stiu, daca eu castig ar trebui sa declar undeva pentru impozitare ?

Multumesc!