avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate agavrilescu

Activitate agavrilescu

Buna ziua,

Ma numesc Alexandru, locuiesc si muncesc legal in Italia din 2007. In anul 2012 m-am casatorit in Thailanda cu un cetatean Thai. Am fost la ambasada Romaniei in Bangkok pentru a cere documentele necesare pt casatorie dar dupa obtinerea certificatului de casatorie de la autoritatile Thai nu m-am mai intors la ambasada noastra pentru transcriere ci doar la consulatul Italiei pentru a cere viza pt. sotia mea.
Acum eu si sotia (cetatean Thai) locuim in Italia din 2012, am transcris in Italia certificatul de casatorie deci suntem legal casatoriti in Italia si Thailanda, ea are permesso di soggiorno.
Pana in present sotia nu a vizitat Romania, si nici nu am mai luat legatura cu autoritatile romane pentru a transcrie cassatoria si in Romania.
Avand in vedere ca momentan suntem tot in Italia, cum pot face ca sa legalizam si situatia di Romania, noi acum asteptam un copil (care se va naste in urmatoarele 2 luni) si imi doresc ca sa aibe si cetatenie romana.

Nu stiu cat de explicit am fost, sper ca intelegeti situatia, va multumesc anticipat
Va multumesc mult de tot pentru raspuns. Daca imi permiteti inca o intrebare, credeti ca este o idee buna sa contactez firma de leasing si sa incerc sa ajung cu ei la o intelegere, in vederea aducerii masinii in tara? sau cel mai indicat ar fii sa ma adresez direct politiei?
Buna ziua,

Am o mare problema si sper ca imi puteti da un sfat. Pe scurt, in Decembrie 2009 tatal meu vitreg a achizitionat in leasing pe numele lui un Chevrolet Aveo pentru mine. Eu lucrez in Italia si dupa ce mi-a facut o procura valabila un an am luat masina cu mine in Italia. Din 2011 dupa o serie de probleme financiare in familie nu am mai avut bani sa platim ratele. Am comunicat firmei de leasing adresa in Italia unde se afla masina, iar ei ne-au comunicat ca e obligatia noastra sa o aducem in Romania. Eu nu am posibilitatea de a aduce masina. Astazi m-a sunat tatal meu si m-a informat ca a predat firmei de leasing cheile si toate actele pe care le mai avea, si tot astazi am intrat pe situl politiei romane si am constatat ca masina e declarata furata.
Doresc sa stiu in situatia de fata eu ce risc, masina nu am mai folosit-o de mai bine de un an, nu are nici asigurare si in momentul de fata este parcata in fata casei unde locuiesc (aceeasi adresa care am comunicat-o si celor de la compania de leasing).
Risc dosar penal in cazul in care nu o aduc in Romania? Cum ar trebuii sa procedez?

va multumesc anticipat