Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in Thailanda, certificat de casatorie ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in Thailanda, certificat de casatorie romanesc

Buna ziua,

Ma numesc Alexandru, locuiesc si muncesc legal in Italia din 2007. In anul 2012 m-am casatorit in Thailanda cu un cetatean Thai. Am fost la ambasada Romaniei in Bangkok pentru a cere documentele necesare pt casatorie dar dupa obtinerea certificatului de casatorie de la autoritatile Thai nu m-am mai intors la ambasada noastra pentru transcriere ci doar la consulatul Italiei pentru a cere viza pt. sotia mea.
Acum eu si sotia (cetatean Thai) locuim in Italia din 2012, am transcris in Italia certificatul de casatorie deci suntem legal casatoriti in Italia si Thailanda, ea are permesso di soggiorno.
Pana in present sotia nu a vizitat Romania, si nici nu am mai luat legatura cu autoritatile romane pentru a transcrie cassatoria si in Romania.
Avand in vedere ca momentan suntem tot in Italia, cum pot face ca sa legalizam si situatia di Romania, noi acum asteptam un copil (care se va naste in urmatoarele 2 luni) si imi doresc ca sa aibe si cetatenie romana.

Nu stiu cat de explicit am fost, sper ca intelegeti situatia, va multumesc anticipat
Inscrieti certificatul de casatorie la unul din consulatele noastre, doar dupa aceea veti putea inregistra si nasterea copilului in registrele romanesti.

Aveti aici lista documentelor pe care trebuie sa le duceti la consulat pentru inscrierea certificatului de casatorie:
[ link extern ]
Oricum dureaza pana il obtineti insa dupa aceea va fi mult mai simplu sa depuneti si pentru certificatul de nastere romanesc al copilului. Tot pe site-ul consulatului din Milano aveti detalii despre documente:
[ link extern ]

Salut,
am o intrebare si ar fii super daca poti sa ma ajuti. Stau in tailanda de 5 ani si anul viitor o sa ma intorc in spania unde am stat inainte sa vin in tailanda si vreau sa imi iau prietena care este tailandeza cu mine in Spania. Si nu stiu daca e mai bine sa ma casatoresc aici sau cum sa fac.
La tine cit a durat pina ia dat viza ? dupa ce vati casatorit aici in tailanda?

Multumesc
Va trebui sa va deplasati in Romania pentru a solicita transcrierea. Eu stiu ca cei de la ambasada din Italia nu va pot ajuta.

Valentin1010 a scris:

Salut,
am o intrebare si ar fii super daca poti sa ma ajuti. Stau in tailanda de 5 ani si anul viitor o sa ma intorc in spania unde am stat inainte sa vin in tailanda si vreau sa imi iau prietena care este tailandeza cu mine in Spania. Si nu stiu daca e mai bine sa ma casatoresc aici sau cum sa fac.
La tine cit a durat pina ia dat viza ? dupa ce vati casatorit aici in tailanda?

Multumesc

Cum ai reusit sa stai in tailanda 5 ani ca si cetatean roman fara sa fii casatorit?
Robert1993, utilizator