avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate daniela82

Activitate daniela82

buna ziua,aveti idee daca a intrat in vigoare aceasta lege/normele de aplicare ale legii?Unde trebuie deschis acest cont,cand si de catre cine.Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Calculare indemnizatie in CIC
in situatia in care nu semnez aceasta cerere,poate sa imi dea preaviz?
Daca cei de la HR nu recunosc faptul ca i-am instiintat ca sunt insarcinata,ce poate sa faca ITM-ul?La cate zile de CFS am dreptul(in cele 12 luni anterioare nasterii),pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.
Răspuns la discuția Calculare indemnizatie in CIC
posibil 1 dec 2013-1 ian 2014.Eu urmeaza sa nasc in mai 2014
Am gasit in OUG 111/2010 actualizata art.5
"f) se află în perioada de întrerupere temporară a activităţii, din iniţiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;".
Pot sa ma oblige sa semnez cererea de cfs?Daca nu semnez aceasta cerere ce poate sa imi faca angajatorul,avand in vedere ca eu am anuntat in scris ca sunt insarcinata.Problema e ca nu stiu daca la randul lor au anuntat ITM-ul,pt ca nu mi s-a dat nr de inregistrare!!!
edit :Ziceau ca celor care nu semneaza li se da preaviz.In situatia prezentata mie poate sa imi dea preaviz?
Răspuns la discuția Calculare indemnizatie in CIC
mai am o intrebare.La firma unde lucrez se pune problema intrarii colective in CFS,acest lucru imi poate afecta idemnizatia
Răspuns la discuția CO dupa CIC 2 ani
tin sa va mentionez ca in anul 2011,am nascut in septembrie,si inainte sa intru in concediu de maternitate,am efectuat totate cele 22 de zile de CO.De la resurse umane mi s-a precizat ca deoarece am efectuat in avans zilele aferente lui 2011,acum nu mai beneficiez de CO.Este corecta masura?.In concediu de maternitate am intrat in august 2011,iar in CCC in dec 2011,cand mi s-a si suspendat cim-ul.multumesc anticipat
Buna ziua.
Daca in anul in care am intrat in CIC (2011),am efectuat toate zilele de concediu aferente anului calendaristic,acum la intoarcerea la serviciu mai am dreptul la concediu de odihna aferent anului 2013 (m-am intors pe data de 19.09.2013)
Răspuns la discuția Calculare indemnizatie in CIC
multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția Calculare indemnizatie in CIC
"Pentru a beneficia de indemnizatia maxima de 1200 ron,pt 2 ani,cat ar mai trebui sa platesc eu contributii la stat si la ce institutii.?"
Ma gandeam sa platesc eu o diferenta de bani pentru beneficia de o indemnizatie mai mare.Este posibil?
Buna ziua.
In data de 19.09.2013 m-am intors din CIC1 2 ani.Mi s-a modificat CIM de la 8 ore la 4 ore,cu reducerea salariului la 1200 pe cartea de munca.Dupa cateva zile am aflat ca sunt insarcinata,urmand sa nasc in mai-iunie 2014.
Indemnizatia platita in CIC2 se calculeaza din venitul ultimilor 12 luni anterioare nasterii copilului.In aceasta perioada intra si lunile mai-septembrie 2013 (partial).Intrebarea este:cum se calculeaza indemnizatia pentru CIC2.Indemnizatia din primul CIC intra la calculul indemnizatiei pentru CIC2?
Puteti sa imi faceti o "simulare" pentru indemnizatia pentru CIC2,lunad in considerare si concediul prenatal.Pentru a beneficia de indemnizatia maxima de 1200 ron,pt 2 ani,cat ar mai trebui sa platesc eu contributii la stat si la ce institutii.
Edit :la 4 ore pot beneficia de indemnizatie?Cred ca asta trebuia sa fie intrebarea de inceput.
multumesc mult