avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate thew

Activitate thew

Discuție Greseala Dovada
In data de 19.01.2013 am savarsit fapta de depasire intr-un loc nepermis, oprit de Politia Rutiera, mi-a fost retinut permisul, pe o perioada de 30 de zile. Am primit dovada de circulatie pentru 15 zile, care conform regulamentului Art. 210 din R/OUG 195/02

(1) In situatia in care conducatorul de autovehicul savarseste o fapta pentru care, potrivit legii, se retine permisul de conducere in vederea suspendarii exercitarii dreptului de a conduce eliberandu-se dovada inlocuitoare cu drept de circulatie, sanctiunea contraventionala complementara opereaza incepand cu ziua urmatoare celei in care a expirat valabilitatea dovezii.

Pe dovada am din data de 19.01.2014, pana in data de 02.02.2014. Dar cele 15 zile, care teoretic incep din data de 20, se termina in ziua de 03.02.2014.
Pot sa profit de aceasta greseala si sa-mi recapat mai repede permisul ?
Masina nu era a mea, si nu vroiam sa afle proprietarul ca am avut un incident. Specific ca masina mea nu are absolut nimic.
Suma nu este una foarte mare de bani, bara lui trebuie doar dezdoita putin , e vorba de o indoitura cu diametru de 1-2 cm, facuta de carligul ala mic de tractare de la logan.

In cazul primei variante, daca incidentul a avut loc joi, in jurul orei 17:00 , ar trebui sa ma grabesc sa fac constatarea amiabila ? Daca trece prea mult timp se poate sa nu mai fie valabila sau ceva de genul astea ? Nu vreau sa ramana fara masina facuta.
Am fost implicat intr-un accident rutier minor.
Prin manevra de mers inapoi am lovit un alt autovehicul, i-am indoit putin bara din fata. A zis ca nu vrea sa facem prin asigurare ca dureaza mult si sunt multe proceduri, prin urmare, i-am oferit o suma de bani, cu care a zis ca isi va dezdoi bara si o va kitui.Si eventual daca costul este unul mai mare, i-am lasat numarul de telefon sa ma sune si sa ii dau diferenta.
M-a sunat astazi, sa-mi zica ca acum vrea bara noua, si sa ne intalnim luni sa ii dau toti banii, zicand ca v-a costa destul de mult, sau sa facem prin asigurare.
Sunt obligat sa ii platesc integral bara, daca initial ne-am inteles la repararea acesteia ? Exista un termen de la data producerii accidentului pana la completarea formularului ?
In cazul in care, in perioada aceea, buletinul l-am declarat piedut si astfel n-am putut verifica contul, se poate face ceva ? Am depus actele la primarie si la politie cum ca mi-am pierdut buletinul, si treaba asta a durat mai mult timp.
In urma cu cateva luni am fost implicat intr-un accident rutier, vina apartinand celuilalt conducator auto. Vinovatul e asigurat la un ASIGURATOR, dupa ce am completat toate foile,etc...au venit mi-au facut poze la masina, mi s-a spus ca pot sa-mi duc masina in orice service, ei urmand doar sa-mi dea banii pe reparatie.
Reparatia a costat 30 de mil, iar ei mi-au platit in cont doar 20, in cazul asta cum pot face sa-mi recuperez cei 10 milioane care in final i-am pus de la mine ?