avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate florincrutan

Activitate florincrutan

As dori sa stiu daca toate transferurile de sume, platile care se fac intre doua firme trebuie sa fie facute numai pe conturi bancare inregistrate pe firma sau se pot face si pe conturi personale atata timp cat acestea au la baza facturi fiscare.
Mai concret, daca facturez niste servicii oferite unei firme din UE, plata acestor servicii se pot face si intr-un cont bancar personal atata timp cat emit o factura, sau trebuie sa fie neaparat un cont bancar inregistrat pe firma?
Va multumesc!
Dar plata unei facturi emise de catre firma mea pentru serviciile prestate unui client din UE, plata in EURO se poate face in contul meu personal sau trebuie sa fie cont pe firma?
Si apropos! Pe factura ce valoare se pune, cea in euro sau cea in lei...sau ambele?
Va multumesc
Buna ziua,
Am o societate comerciala, sunt unicul asociat si voi avea activitati cu terte companii din UE. Societatea nu este inregistrata in scopuri de TVA, nefiind platitoare de TVA.
Pentru a putea oferi servicii companiilor din UE sunt obligat sa inregistrez societatea in scopuri de TVA si sa o inregistrez in REGISTRUL OPERATORILOR INTRACOMUNITARI sau daca nu depasesc plafonul de 1000EUR, nu mai este necesar?
Va multumesc!
Florin Crutan
As dori sa stiu ce presupune infiintarea unui PFA pentru un cetatean strain (din UE), care ar fi pasii si ce conditii ar trebui sa indeplineasca si ce impozite plateste un PFA? Este platitor de TVA?
Va multumesc!
Florin Crutan