avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate NeamtuGeorgiana

Activitate NeamtuGeorgiana

Buna seara,
Va rog,in urma decesului mamei mele,ce a avut un card de credit,am depus actele pe care mi-i le-au cerut pentru ca asiguratorul sa achite suma care a mai ramas de plata.In extrasul de cont apare o suma ce reprezinta asigurare de deces.Acum am primit raspuns de la asigurator prin care ma anunta ca nu poate accepta plata indemnizatiei de asigurare pe motiv ca la data acordarii cardului de credit,mama se afla in evidenta cu diagnosticul de tumora parti moi si ca a semnat declaratia de sanatate,din care rezulta ca nu necesita supraveghere sau tratament constant,aceasta reprezentand o conditie de eligibilitate pentru asigurare,iar decesul a survenit din cauza tumorii.
Pana aici am inteles....ceva.Dar intrebarea mea este.....de ce au mai facut asigurare de deces?Era vorba despre o tumoare canceroasa...De ce iau mai acordat creditul,daca ea putea muri in orice moment?Si totusi,banii incasati de la mama,pentru asigurare,luna de luna,unde sunt?Ce se intampla cu ei?De ce ii mai platesc?Este in regula ce fac ei?Sau pot sa-i dau in judecata?Exista o sansa sa nu-i mai platesc eu,ca fiica?Si daca pot sa-i dau in judecata,in speranta ca as avea de castigat,mi-i se poate recomanda un avocat?
Va multumesc mult de tot,pentru orice raspuns.
O seara minunata,va doresc!
Buna ziua.Ma numesc Neamtu Georgiana si am o intrebare si o rugaminte in acelasi timp.As avea nevoie de un avocat care sa ma ajute pentru a incepe procedurile de succesiune ale unei case .Locatia respectiva se afla in judetul Arges.de acea am rugamintea,daca cineva imi poate recomanda un avocat din Campulung Muscel.Eu locuiesc in Bucuresti si cam in trei saptamani plec in concediu si as dori sa ma intalnesc cu acel avocat pentru a vorbi cu el.
Mulrumesc mult de tot,
Cu respect,
Neamtu Georgiana.
Răspuns la discuția Loc de veci, concesiune
Am inteles.Multumesc frumos.
Buna seara,
Am un loc de veci dat in concesiune de biserica bunicului in 1973.Bunicul a murit in 1975.Bunica a murit in 1993.Acum biserica imi cere sa fac succesiune dupa ei.Intrebarea mea este : se poate face succesiune dupa un bun care nu este proprietate personala ci doar dat in concesiune?