Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa deces,mostenitorii mai platesc ratele celor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa deces,mostenitorii mai platesc ratele celor decedati?

Buna seara,
Va rog,in urma decesului mamei mele,ce a avut un card de credit,am depus actele pe care mi-i le-au cerut pentru ca asiguratorul sa achite suma care a mai ramas de plata.In extrasul de cont apare o suma ce reprezinta asigurare de deces.Acum am primit raspuns de la asigurator prin care ma anunta ca nu poate accepta plata indemnizatiei de asigurare pe motiv ca la data acordarii cardului de credit,mama se afla in evidenta cu diagnosticul de tumora parti moi si ca a semnat declaratia de sanatate,din care rezulta ca nu necesita supraveghere sau tratament constant,aceasta reprezentand o conditie de eligibilitate pentru asigurare,iar decesul a survenit din cauza tumorii.
Pana aici am inteles....ceva.Dar intrebarea mea este.....de ce au mai facut asigurare de deces?Era vorba despre o tumoare canceroasa...De ce iau mai acordat creditul,daca ea putea muri in orice moment?Si totusi,banii incasati de la mama,pentru asigurare,luna de luna,unde sunt?Ce se intampla cu ei?De ce ii mai platesc?Este in regula ce fac ei?Sau pot sa-i dau in judecata?Exista o sansa sa nu-i mai platesc eu,ca fiica?Si daca pot sa-i dau in judecata,in speranta ca as avea de castigat,mi-i se poate recomanda un avocat?
Va multumesc mult de tot,pentru orice raspuns.
O seara minunata,va doresc!
Daca ati acceptat mostenirea , ati acceptat tacit sa preluati si datoriile decedatei.Nu cred ca aveti castig de cauza, probabil ca asigurarea de viata era o conditie de acordare a creditului.