Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... persoana a decedat si avea credit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

persoana a decedat si avea credit

Buna ziua,
Mama mea a decedat anul acesta in februarie. Avea contractat un credit din septembrie 2015 pe 5 ani. Creditul avea si o asigurare atasata.
Cauza decesului a fost cancer (limfom malign) si la deschiderea dosarului de daune mi s-a cerut fisa de la medicul de familie pentru a se observa daca acest cancer a fost diagnosticat inainte de contractarea creditului. El a fost diagnosticat cu 4 luni inainte de deces, deci creditul era deja luat. Dar cei de la asigurari s-au luat de alte afectiuni din fisa de la medicul de familie (cardiopatie ischemica, tumoare a vezicii urinare) diagnosticate anterior contractarii creditului si au tras concluzia ca a ascuns aceste probleme de sanatate (care daca ar fi fost dezvaluite nu i-ar mai fi fost acordat creditul -o refinantare defapt) si drept urmare a fost respins dosarul de dauna.
Ce putem face? trebuie sa platim in continuare ratele respective?
Suma contractata era de 5000 lei. Restanta e de vreo 2500. Nu este foarte mult.
Dar in ce fel ne pot constrange pe noi, mostenitorii, sa platim? Nu a fost nimeni coplatitor/girant pe contract. Nu s-a girat cu niciun bun creditul respectiv.
Putem ataca decizia celor de la asigurari de a refuza dosarul de dauna? In baza faptului ca motivul decesului a fost o boala instalata dupa luarea creditului .
Multumesc
Daca asiguratorul nu acopera plata vor plati mostenitorii.
Doamna, daca preluati mosteniurea, preluati si activul, dar si pasivul. Adica si bunuri si datorii. Creditorul poate executa bunurile mostenirii.
Ar trebui si analizata posibilitatea atacarii deciziei asiguratorului, insa vedeti intai daca merita efortul, suma e destul de mica.