avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare credit BCR, incasare despagubire coplatitor
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare credit BCR, incasare despagubire coplatitor

In urma decesului unei persoane asigurate la BCR ASIGURARI ,persoana ce a facut un imprumut ,coplatitorul poate primi despagubire si in ce conditii ?
Mentionez ca in anul 1996 in urma unui control de rutina la cabinetul medical ,a fost diagnosticata cu cardiopatie ischemica nedureroasa fara tratament ,dupa care acest diagnostic nu mai apare in fisa sa medicala .
cauza decesului este mentionata in certificatul de deces ca fiind embolie pulmonara .
Cel mai recent răspuns: Cristiana18 , utilizator 09:35, 19 Mai 2014
Decedatul s-a asigurat ca in caz de deces asiguratorul sa plateasca imprumutul bancii, de ce ar primi coplatitorul ?
Multumesc pt raspuns ,dar cred ca am uitat sa va spun ca banca nu ia in seama aceasta polita de asigurare ,obligand coplatitorul sa preia imprumutul .
Coplatitorul are un salariu mic care nu poate cuprinde rata dar si traiul de zi cu zi .
Intrebarea era daca banca in cazul nostru BCR este obligata sa foloseasca polita pt recuperarea imprumutului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana a decedat si avea credit katy20ro katy20ro Buna ziua, Mama mea a decedat anul acesta in februarie. Avea contractat un credit din septembrie 2015 pe 5 ani. Creditul avea si o asigurare atasata. Cauza ... (vezi toată discuția)
Asigurare viata brd - refuz plata adelinad2003 adelinad2003 Socrul meu a contactat un imprumut de la BRD in anul 2011 si a incheiat o polita de asigurare. Din pacate anul acesta in iunie a decedat, am depus dosarul ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu datoriile pfa in caz de deces? AA1980 AA1980 Buna ziua, Am o situatie un pic mai complicata.... Dupa decesul tatalui meu care era pfa, am aflat ca impozitul la finante este neachitat, avand de plata in ... (vezi toată discuția)