Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare credit BCR, incasare despagubire coplatitor
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare credit BCR, incasare despagubire coplatitor

In urma decesului unei persoane asigurate la BCR ASIGURARI ,persoana ce a facut un imprumut ,coplatitorul poate primi despagubire si in ce conditii ?
Mentionez ca in anul 1996 in urma unui control de rutina la cabinetul medical ,a fost diagnosticata cu cardiopatie ischemica nedureroasa fara tratament ,dupa care acest diagnostic nu mai apare in fisa sa medicala .
cauza decesului este mentionata in certificatul de deces ca fiind embolie pulmonara .
Decedatul s-a asigurat ca in caz de deces asiguratorul sa plateasca imprumutul bancii, de ce ar primi coplatitorul ?
Multumesc pt raspuns ,dar cred ca am uitat sa va spun ca banca nu ia in seama aceasta polita de asigurare ,obligand coplatitorul sa preia imprumutul .
Coplatitorul are un salariu mic care nu poate cuprinde rata dar si traiul de zi cu zi .
Intrebarea era daca banca in cazul nostru BCR este obligata sa foloseasca polita pt recuperarea imprumutului .