Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare viata BRD - refuz plata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare viata BRD - refuz plata

Socrul meu a contactat un imprumut de la BRD in anul 2011 si a incheiat o polita de asigurare. Din pacate anul acesta in iunie a decedat, am depus dosarul pentru solicitare despagubire si a fost refuzat.La incheierea politei a fost intrebat daca in ultimii 5 ani a fost diagnosticat cu o serie de afectiuni la care el a raspuns ca nu, printre acestea era si diabetul zaharat , afectiune pentru care a primit diagnostic in 2004.Mentionez ca socrul a decedat din cauza cancerului.
Intrebarea este aveau dreptu sa refuze din moment ce el a fost intrebat de afectiunile cu care a fost diagnosticat in ultimii 5 ani si nu in ultimii 7 ani?
Exact asa era intrebarea pusa in asigurare-in ultimii 5 ani ati fost diagnosticat cu ....adica nu il intreba sunteti in evidenta ca suferind de ...sau ati fost diagnosticat vreodata cu ...

As vrea o parere sa stiu daca are vreun rost sa ne judecam cu ei sau platim si gata.
Nu ati precizat daca imprumutul a fost achitat integral inainte de deces sau daca defunctul mai platea rate. De asemenea, in cazul imprumutului polita de asigurare este data in favoarea bancii si nu a titularului creditului. V-a solicitat banca sa platiti restul de bani din suma imprumutata de defunct? Daca va solicita sa platiti restul de credit, in calitatea dvs de mostenitori, atunci puteti sa chemati in garantie asiguratorul pentru a platii bancii restul de bani din datoria contractata. Altfel, dvs nu puteti incasa suma asigurata, polita fiind in favoarea bancii.....
la acel chestionar trebuie sa fie si o alta intrebare, si anume: daca sufera de boli cronice?? si aicea ar intra si diabetul.
Ati putea reveni cu o adresa catre asigurator, prin care s-a aratati ca nu din cauza diabetului a decedat asiguratul, ca acel cancer a fost descoperit dupa incheierea asigurarii ( daca e adevarat si puteti si proba), ca e bine sa reanalizeze cazul dvs. pentru a acoperi creditul, asa cum I s-a promis socrului, atunci cand I-au acordat acel imprumut.
Puteti face si o sesizare la Autoritatea de Supraveghere Financiara ( care a inclus si fosta Comisie de Supraveghere a Asigurarilor-CSA), sa vedeti ce va raspund.
polloctav a scris:

Nu ati precizat daca imprumutul a fost achitat integral inainte de deces sau daca defunctul mai platea rate. De asemenea, in cazul imprumutului polita de asigurare este data in favoarea bancii si nu a titularului creditului. V-a solicitat banca sa platiti restul de bani din suma imprumutata de defunct? Daca va solicita sa platiti restul de credit, in calitatea dvs de mostenitori, atunci puteti sa chemati in garantie asiguratorul pentru a platii bancii restul de bani din datoria contractata. Altfel, dvs nu puteti incasa suma asigurata, polita fiind in favoarea bancii.....

Multumesc pentru mesaj.
Socrul meu inca mai avea de platit rate pentru acel credit.
Noi nu vrem sa incasam suma asigurata doar ca polita aceea sa acopere restul de credit.
Cei de la banca ne solicita sa platim ratele , ne-au trimis si citatie acasa si telefonic ne suna odata la 2 zile desi le-am explicat ca asteptam raspuns de la asigurator.
sdianaviolina a scris:

la acel chestionar trebuie sa fie si o alta intrebare, si anume: daca sufera de boli cronice?? si aicea ar intra si diabetul.
Ati putea reveni cu o adresa catre asigurator, prin care s-a aratati ca nu din cauza diabetului a decedat asiguratul, ca acel cancer a fost descoperit dupa incheierea asigurarii ( daca e adevarat si puteti si proba), ca e bine sa reanalizeze cazul dvs. pentru a acoperi creditul, asa cum I s-a promis socrului, atunci cand I-au acordat acel imprumut.
Puteti face si o sesizare la Autoritatea de Supraveghere Financiara ( care a inclus si fosta Comisie de Supraveghere a Asigurarilor-CSA), sa vedeti ce va raspund.

Pe adeverinta de la medic pe care am depus-o la dosar scrie ca decesul s-a produs ca urmare a faptului ca avea cancer ( care a fost descoperit inainte cu 3 luni de deces lucru care reiese din biletul de iesire din spital, are si referat pentru chimio ) dar ca pe langa asta mai suferea si de diabet fara insa a fi acesta lucrul care a dus la deces.
adelinad2003 a scris:

sdianaviolina a scris:

la acel chestionar trebuie sa fie si o alta intrebare, si anume: daca sufera de boli cronice?? si aicea ar intra si diabetul.
Ati putea reveni cu o adresa catre asigurator, prin care s-a aratati ca nu din cauza diabetului a decedat asiguratul, ca acel cancer a fost descoperit dupa incheierea asigurarii ( daca e adevarat si puteti si proba), ca e bine sa reanalizeze cazul dvs. pentru a acoperi creditul, asa cum I s-a promis socrului, atunci cand I-au acordat acel imprumut.
Puteti face si o sesizare la Autoritatea de Supraveghere Financiara ( care a inclus si fosta Comisie de Supraveghere a Asigurarilor-CSA), sa vedeti ce va raspund.

Pe adeverinta de la medic pe care am depus-o la dosar scrie ca decesul s-a produs ca urmare a faptului ca avea cancer ( care a fost descoperit inainte cu 3 luni de deces lucru care reiese din biletul de iesire din spital, are si referat pentru chimio ) dar ca pe langa asta mai suferea si de diabet fara insa a fi acesta lucrul care a dus la deces.

Din pacate nu stiu de ce dar nu am avut niciodata o copie de pe acel chestionar ,doar l-am vazut fugitiv odata insa nu se regasea intrebare legata de bolile cronice de care sufera, oricum le-am dat telefon de cateva ori si m-am legat de faptul ca socru a fost diagnsoticat cu diabet in urma cu 7 ani nu cu 5 cum a fost intrebarea si nu mi-au replicat cum ca ar mai fi fost si intrebarea despre bolile cronice de care sufera, au mai zis doar ca a fost intrebat daca lua tratament si a zis ca nu ceea ce iar e adevarat -chiar nu lua , tipu de diabet de care suferea nu presupunea insulina