avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate LBLucianBogdan

Activitate LBLucianBogdan

M-am angajat la o societate in 2007 si am lucrat acolo pana in 2020.
La plecare am primit adeverinta cu vechimea din 2011 pana in 2020.
Am solicitat fostului angajator cartea de munca pentru perioada 2007-2011 si am primit o adeverinta in copie cu vechimea din acea perioada.
Pe spatele ei exista un numar de inregistrare ITM, semnata de 3 membrii ITM si mentiunea "se certifica valabilitatea inscrierilor din prezenta adeverinta pentru stabilirea vechimii in munca".
Doresc sa va intreb daca aceasta imi este sifucienta in viitor pentru recunoasterea vechimii in munca din acea peroada?

Mentionez ca a fost primul meu loc de munca si inainte nu am avut carte de munca.

Multumesc.
Discuție Coasigurat
Buna ziua,

De la sfarsitul lunii februarie nu mai lucrez si intentionez sa plec in strainatate. Avand in vedere perioada de cand nu mai lucrez si pana voi gasi de munca am nevoie de asigurare de sanatate, drept urmare in 2 martie am fost la CAS impreuna cu sotia pentru a depune actele pentru coasigurare, ea fiind inca angajata.

Acolo n-i s-a comunicat ca vor inregistra solicitarea si este totul ok.

Doresc sa va intreb daca este necesara si anuntarea angajatorului? Mentionez ca nu ne intereseaza deducerea pentru persoana aflata in intretinere, ci doar caliatatea de coasigurat pana imi voi gasi de munca.

Multumesc
Buna ziua,

Am primit o amenda in trafic si mi-a fost retinut permisul de conducere pentru neacordare de prioritate pietonului aflat in traversare.

In procesul verbal agentul de politie nu si-a completat numele corect, numele sau fiind *** Alexandru, iar el a scris doar *** Alex.

Pe langa acest lucru in procesul verbal a fost scris faptul ca eu circulam pe banda a doua, eu circuland pe banda intai, fapt ce poate fi demonstrat pe filmarea de pe aparatul masinii de politie.

Considerati ca aceste doua motive imi sunt de folos in cazul castigarii unei eventuale contestatii ?

Multumesc