Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Coasigurat

Buna ziua,

De la sfarsitul lunii februarie nu mai lucrez si intentionez sa plec in strainatate. Avand in vedere perioada de cand nu mai lucrez si pana voi gasi de munca am nevoie de asigurare de sanatate, drept urmare in 2 martie am fost la CAS impreuna cu sotia pentru a depune actele pentru coasigurare, ea fiind inca angajata.

Acolo n-i s-a comunicat ca vor inregistra solicitarea si este totul ok.

Doresc sa va intreb daca este necesara si anuntarea angajatorului? Mentionez ca nu ne intereseaza deducerea pentru persoana aflata in intretinere, ci doar caliatatea de coasigurat pana imi voi gasi de munca.

Multumesc
Soția dumneavoastră trebuie să comunice acest fapt și angajatorului său.