avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate musati

Activitate musati

Va rog sa-mi spuneti in cat timp se prescrie o amenda administrativa.multumesc
Buna seara,

Am si eu o problema cu "minunatii" EFG RETAIL SERVICES IFN. In anul 2007 am achizitionat un laptop de la "Depozitul de Calculatoare" in valoare de 3458,44 ron cu TVA alegand in acel moment posibilitatea achitarii in rate. Angajatul Depozitulului de Calculatoare mi-a explicat ca mi se va emite un card de catre cei de la EFG, iar in contul aferent acestuia pot depune ratele lunare. Am semnat o "CERERE PENTRU EMITEREA UNUI CARD" in acest sens, in care:
- referitor la prima tranzactie este mentionat faptul ca aceasta va fi in valoare de 4988,76 ron cu tva, iar pretul la raft = 3458,44 ron in 36 de rate NEEXPLICANDU-SE NICAIERI unde se duce diferenta de 1530,32 ron !!!
- conditiile generale pentru emiterea si utilizarea cardului sunt scrise MINUSCUL...neputand fi vizibile decat cu ajutorul unei lupe !! este normal?!?
- la final (dupa 6 pagini) apare brusc, la punctul "26.Diverse", notiunea de CONTRACT !!! desi initial am semnat o simpla cere pentru emiterea unui card !!?
Pe langa aceste PROBLEME constatate la o scurta trecere in revista a acestei cereri, am constatat cu stupoare ca nr facturii fiscale emise pentru bunul cumparat nu este aceeasi cu cea imprimata pe tipizat (443619.... ci 70110....) lucru valabil si pe aviz....din cunostintele mele acest lucru nu este tocmai ok, corect ?! cu atat mai mult cu cat, cererea pentru card face referire la nr gresit de factura...
La inceputul acestui an, datoria catre "Depozitul de Calculatoare" a ajuns la scadenta (rata 36/36) iar cei de la EFG RETAIL m-au contactat in vederea semnarii unui nou contract , celalalt anulandu-se, in care sa am rate fixe pe 8 ani de zile...iar in schimbul acestui "favor" erau prevazute niste garantii imobiliare, ba mai mult, datoria mea in valoare de 10000 si ceva de ron ajungea sa se dubleze in acest timp...nu am inteles nici pana astazi cum avand in vedere ca rata era fixa, rata dobanzii era fixa, comisioanele si penalitatile de asemenea fixe...si bineinteles "micutza" dobanda de 33,5% neschimbata...cica !!
Nu am semnat contractul, deoarece nu a stiut nici un reprezentat al EFG sa imi explice termenii si conditiile contractului,iar de atunci toate extrasele mele de cont au continut "invizibil" adica nu am nici o tranzactie DAR.....MINIMUL DE PLATA CRESTE DE LA O LUNA LA ALTA FABULOS DE MULT ! BA MAI MULT....MI SE APLICA UN COMISION DEPASIRE LIMITA CREDIT DE 5% pe langa cei 33,5% !!! + alte comisioane .
Ce este de facut in aceasta situatie si care ar fi sansele mele de castig in ceea ce priveste actionarea acestora in instanta, respectiv sesizarea protectiei consumatorului ?
Nu am ajuns in aceasta situatie din rea vointa, ci din vina celor de la EFG care mi-au trimis cardul prin posta, nefiind nimeni sa imi explice avantajele cat si dezavantajele acestuia, comisioane etc...si a faptului ca eu achitam EXACT soldul ce se regasea in extrasul lunar si nu minimul de plata care era mult mai mare ! si astfel acel minim de plata crestea de la o luna la alta vazand cu ochii !

Va rog inca o data sa ma ajutati!
Va multumesc,
Cu respect,
M.I.
Răspuns la discuția CONCEDIU DE ODIHNA NERESPECTAT
Da, dar cum pot sa demonstrez?Nu am cererea de concediu pt ca sefu' a dat-o pierduta...In ce priveste absentele nemotivate, se trec pe cartea de munca?
Mai am o intrebare, conform Codului Muncii, cate ore de noapte poate face un angajat intr-o luna?Acum m-a bagat numai la tura de noapte.
Răspuns la discuția CONCEDIU DE ODIHNA NERESPECTAT
Nu, pe data de 29 m-am reintors la serviciu.De 5 zile ma cert cu sefu sa rezolvam situatia dar mi-a spus ca nu vrea si s-o las asa.Vreau sa stiu daca se mai poate face ceva...
La inceputul anului am stabilit cu superiorul meu ca imi voi lua concediu in perioada 15.01-28.01(avand deja o restanta de 22 zile de anul trecut)..A fost de acord atunci sa mi-l acorde si a modificat orarul pt ca eu sa apar in concediu in saptamanile respective.In ziua de 13.01 mi-am completat cererea de concediu si mi s-a spus s-o las pe biroul lui la semnat.Greseala mea a fost ca am plecat in concediu fara sa ma asigur ca cererea mi-a fost semnata dar, de altfel, nici nu as fi avut vreun motiv sa cred ca nu ar semna-o, odata stabilit.Cand m-am intors din cocediu am fost anuntat ca mi se anulase concediul de odihna si ca mi se pusese in pontaj absente nemotivate ,drept pedeapsa ca nu m-am prezentat la serviciu in data de 14.01.Ziua respectiva aparea in program ca fiind libera si deja mai renuntasem la un liber ca sa vin la servicu la cererea superiorului in saptamana respectiva.
De la Resurse Umane mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic pt ca salariile pe luna Ianuarie au fost deja bagate si ca eu apar cu jumatate de luna lipsa.De asemenea m-a anuntat ca aceste absente vor aparea in cartea de munca.
Ce pot sa fac eu ca sa rezolv aceasta situatie?Pe langa jumatate de salariu taiat, ma mai trezesc si cu absente nemotivate cand eu am dreptul la cele 22 zile restante?