avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate adrianpaul169

Activitate adrianpaul169

-ca sa obtii somaj trebuie sa cotizezi minim 12 luni in ultimele 24;perioada de proba e maxim 90 zile=3 luni pt functii executie...
-evident ca ma refeream la alte efecte ale notificarii,decat efectul principal,al incetarii cim...altfel de ce a inversat realitatea in decizie angajatorul?
-daca totusi vreau sa se modifice decizia conform realitatii,adica eu am trimis notificare nu angajatorul,ce trebuie sa fac?instanta sau cer la angajator refacere decizie?
buna ziua,am primit o decizie incetare cim in per proba,care specifica ca angajatorul mi-a dat notificare,in realitate eu trimitandu-i primul notificare incetare cim;are vreo urmare negativa asupra mea aceasta stare de lucruri?e cazul sa ma zbat pt modificarea/anularea deciziei?numai in instanta se poate rezolva?se platesc cheltuieli de judecata?
la itm angajatorul poate spune ce vrea despre angajati?cum pot afla daca angajatorul m-a denigrat la itm?va multumesc
la executori judecatoresti?pai aia nu executa hotarari judecatoresti?ce consecinte are asupra mea comunicarea prin executor judecatoresc?de ce ar face un patron asa ceva,in loc de trimitere prin posta?
1)va rog argumentati daca puteti "Da, poate sa spuna asa ceva."
2)daca nu semnez decizia lor ce mi se poate intampla?
1)e valabila notificarea trimisa prin mail,adica actul original,semnat de mana,scanat si atasat la mail?poate sa spuna angajatorul ca nu e valabila?
2)daca in decizia emisa de angajator pt incetare cim in per proba,e trecut alt motiv decat notificarea mea,de angajat,ce-i de facut?numai prin instanta sau si itm?
-mentionez ca eu am anuntat patronul intai verbal apoi in ziua urmatoare in scris prin mail,ca vreau sa plec
eu am depus notificarea prin mail,ieri,semnata de mana,scanata si atasata la mail si nu mi s-a dat nr inregistrare,desi am cerut sa mi se comunice tot prin mail.in schimb angajatorul ma cheama sa semnez decizie incetare cim...e corect?
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca am notificat angajatorul in perioada de proba despre dorinta mea de a inceta cim,acesta ,angajatorul,mai trebuie sa emita decizie incetare cim?
Va multumesc
Va multumesc pt raspuns.Asa stiam si eu,ca se procedeaza,dar asistenta medicului de fam spune ca se depune efort si timp in procedura de eliberare-transfer a fisei medicale si se considera munca,prestare de servicii...ma gandesc ca era corect sa fi spus de la inceput la pacienti,inainte sa se inscrie la respectivul medic,ca in momentul plecarii,i se va percepe taxa de retragere a fisei medicale de 1 mil lei vechi,sa vedem atunci cine s-ar mai fi inscris...nu mai vorbesc de faptul ca daca am o urgenta cand sunt bolnav,nu raspunde la telefonul mobil sau de faptul ca i-am cerut mail-ul pt programari sau alte probleme urgente si a spus ca e mail-ul personal si nu se pot face programari pe el...pai atunci de ce mi l-a mai dat?cand i-am cerut mail de la unitatea medicala,deci mail de serviciu,a spous ca nu este,de parca ar dura mai mult de 5 minute sa faca unul...e clar rea intentie si smecherie la mijloc,dar am vrut sa aflu sigur daca are dreptul sa se poarte asa cu pacientii...In cazul in care nu-mi elibereaza fisa decat contra cost,unde sa reclam?ca la c.j.a.s. cred ca e prietenie inte ei,nu-si scot ochii unii la altii...vorba din popor-corb la corb nu-si scoate ochiul...
dar e legal oare ca medicul de familie sa perceapa taxa pt eliberarea fisei medicale in caz de schimbare medic familie?
Răspuns la discuția inregistrare ambientala
Va multumesc pt raspuns;articolele sunt din codul penal nou?