avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare cim cu date false
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare cim cu date false

buna ziua,am primit o decizie incetare cim in per proba,care specifica ca angajatorul mi-a dat notificare,in realitate eu trimitandu-i primul notificare incetare cim;are vreo urmare negativa asupra mea aceasta stare de lucruri?e cazul sa ma zbat pt modificarea/anularea deciziei?numai in instanta se poate rezolva?se platesc cheltuieli de judecata?
la itm angajatorul poate spune ce vrea despre angajati?cum pot afla daca angajatorul m-a denigrat la itm?va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:44, 24 Noiembrie 2015
ITM-ul nu se ocupa cu situatii de "denigrari salariati".

Notificare facuta de angajator la initiativa sa va poate ajuta sa obtineti somaj. Efectul notificarii este acela = incetarea c.i.m.

-ca sa obtii somaj trebuie sa cotizezi minim 12 luni in ultimele 24;perioada de proba e maxim 90 zile=3 luni pt functii executie...
-evident ca ma refeream la alte efecte ale notificarii,decat efectul principal,al incetarii cim...altfel de ce a inversat realitatea in decizie angajatorul?
-daca totusi vreau sa se modifice decizia conform realitatii,adica eu am trimis notificare nu angajatorul,ce trebuie sa fac?instanta sau cer la angajator refacere decizie?
1. Daca inceteaza contractul individual de munca (CIM) la initiativa dvs. nu mai puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Nu vad unde este deranjul ca a incetat CIM la initiativa angajatorului, mai ales ca veti putea beneficia si de indemnizatie de somaj.

3. - Pentru a beneficia de indemnziatie de somaj trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
Intrebati-l pe angajator de ce a inversat realitatea faptelor ... eu cred ca v-a ajutat intr-un fel.

Puteti contesta in instanta decizia acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj Ianuaria Ianuaria Buna ziua, Am lucrat la o firma din 26.01.2012 pana la 31.07.2014,cand am incetat activitatea conform art. 55 lit. b din CM. Mentionez ca am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Concediu contract perioada determinata cf art. 83 lit (h) DanAlyna DanAlyna Buna ziua. Lucrez de 7 ani la un ONG. Primul contract a fost pe perioada nedeterminata. Acesta a incetat prin acordul partilor, desi nu mi-au fost platite ... (vezi toată discuția)
Demisie - repercusiuni simionah_2014 simionah_2014 buna ziua, vreau sa ma ajutati cu o nelamurire. as vrea sa-mi dau demisia de la firma la care lucrez deoarece nu imi convine salariul (minim pe economie), ... (vezi toată discuția)