avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei9208

Activitate Andrei9208

Răspuns la discuția Concediata indemnizatie copil
"Bună ziua. Potrivit prevederilor art. II alin. (1) din OUG nr. 30/2020 veți beneficia de stimulent de inserție pentru o perioadă de 90 de zile"
Raspuns de la Agentia de Plati.
Răspuns la discuția Concediata indemnizatie copil
Da, eu iau stimulent de insertie din luna noiembrie 2019. In ianuarie 2020 am schimbat locul de munca fara sa am intrerupere vreo zi pe cartea de munca, cand mi am dat demisia atunci mi s a facut si noul contract.
Nu stiu cum au facut acestia de m au dat afara cu legea aceasta..beneficind de stimulent de insertie.
Am sunat si la ITM si mi au zis ca nu o sa mai beneficiez de stimulent...mi se pare destul de aiurea...avand in vedere ca sunt si singura si mai am si doi copii in crestere..nu se gandesc din ce mai traiesti?
Răspuns la discuția Concediata indemnizatie copil
M-am reintors la alta firma...si la firma aceasta am doar o luna jumatate.
Răspuns la discuția Concediata indemnizatie copil
In notificare scrie ca mi s-a incheiat contractul de munca privind articolul 31 aliniatul 3.
Nu scrie ceva de suspendare activitatii, s-a suspendat datorita covid-19.
Au zis ca la toti angajatii care au mai putin de 3 luni la toti au desfacut contractele.
Buna ziua,
M-am reintors mai devreme la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie creste copil, lucrez de o luna jumatate la o firma la care aflu acum printr un plic ca am fost data afara de la locul de munca, in situatia aceasta cu covid-19 pt ca firma s-a inchis.Acum eu ce fac, salariu nu mai iau, indemnizatie nu mai iau...cu ce imi cresc copilul cu o alocatie amarata de 150 de lei pe luna? Este normal si legal ce se intampla?
Buna seara,
Fata mea are aproape 4 ani, tatal ne-a parasit de la 2 luni a plecat in strainatate, dupa care eu cand avea fata aproape 2 ani mi-am facut o noua relatie, divortand de sot, si facand cu actualul sot un alt copil.Problema este ca fostul sot ne trimite pensie alimentara, fata o vede o data pe an cand vine in tara, nu prea e interesat de copil. Intrebarea mea este daca il pot decadea de tot din drepturile parintesti? Cuscodia copilului e la mine.
Va multumesc de raspuns.

Esalonarea platii unde o pot face? Si cum trebuie sa procedez mai exact?
Buna ziua,

Acum o luna mi-a venit o amenda acasa la care mi s-a aplicat o sanctiune cu caracter administrativ a amenzii in suma de 600 ron, si am fost obligat la cheltuielile judiciare in valoare de 49 RON.
Amenda scrie ca trebuie sa o platesti la Administratia Financiara si chitanta sa o depuna la grefa parchetului in vederea inchiderii dosarului.

Ieri mi-a sosit un alt plic acasa de la ANAF ca daca nu platesc in termen de 15 zile se va ajunge la executare silita.

Am si eu o intrebare, aceasta amenda nu pot sa o platesc treptat? Adica sa platesc intr-o luna 100 RON, in alta 100 RON si tot asa?

Multumesc,

O zi buna!
Am inteles.

Va multumesc mult.

O seara excelenta!
Multumesc inca o data pentru informatii.

Doresc sa imi scot cazierul pentru un nou post de munca, o sa apara pe cazier ceva? Ca treaba asta nu am inteles-o.