Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa se poate plati esalonat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa se poate plati esalonat?

Buna ziua,

Acum o luna mi-a venit o amenda acasa la care mi s-a aplicat o sanctiune cu caracter administrativ a amenzii in suma de 600 ron, si am fost obligat la cheltuielile judiciare in valoare de 49 RON.
Amenda scrie ca trebuie sa o platesti la Administratia Financiara si chitanta sa o depuna la grefa parchetului in vederea inchiderii dosarului.

Ieri mi-a sosit un alt plic acasa de la ANAF ca daca nu platesc in termen de 15 zile se va ajunge la executare silita.

Am si eu o intrebare, aceasta amenda nu pot sa o platesc treptat? Adica sa platesc intr-o luna 100 RON, in alta 100 RON si tot asa?

Multumesc,

O zi buna!
Da, tot ce trebuie să faceți este să solicitați eșalonarea plății.
Va multumesc de raspuns.

Esalonarea platii unde o pot face? Si cum trebuie sa procedez mai exact?
Andrei9208, utilizator