avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa se poate plati esalonat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa se poate plati esalonat?

Buna ziua,

Acum o luna mi-a venit o amenda acasa la care mi s-a aplicat o sanctiune cu caracter administrativ a amenzii in suma de 600 ron, si am fost obligat la cheltuielile judiciare in valoare de 49 RON.
Amenda scrie ca trebuie sa o platesti la Administratia Financiara si chitanta sa o depuna la grefa parchetului in vederea inchiderii dosarului.

Ieri mi-a sosit un alt plic acasa de la ANAF ca daca nu platesc in termen de 15 zile se va ajunge la executare silita.

Am si eu o intrebare, aceasta amenda nu pot sa o platesc treptat? Adica sa platesc intr-o luna 100 RON, in alta 100 RON si tot asa?

Multumesc,

O zi buna!
Cel mai recent răspuns: Andrei9208 , utilizator 12:40, 11 Iunie 2014
Da, tot ce trebuie să faceți este să solicitați eșalonarea plății.
Va multumesc de raspuns.

Esalonarea platii unde o pot face? Si cum trebuie sa procedez mai exact?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Iunie 2014
Andrei9208, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am platit amenda administrativa, dar..... florina55 florina55 Buna ziua. Am o nelamurire va rog. Am platit amenda administrativa si cheltuieli de judecata la Administratia Financiara a sectorului 3, dar pe chitanta scrie ... (vezi toată discuția)
Amenda administrativa data de procuror. sarpehot sarpehot Mi-a facut cineva plangere la politie pt inselaciune. Am fost am dat declaratie. iar dupa vro 4 luni mia venit acasa COMUNICAREA. in ea scrie exact asa: 1. ... (vezi toată discuția)
Sanctiune cu caracter administrativ Andrei9208 Andrei9208 Buna ziua, Anul trecut am avut o problema cu politia, iar de vreo saptamana mi-a venit o amenda acasa. In amenda scrie ca fapta in continutul ei concrect ... (vezi toată discuția)