avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Amenda Administrativa data de procuror.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Amenda Administrativa data de procuror.

Mi-a facut cineva plangere la politie pt inselaciune. Am fost am dat declaratie. iar dupa vro 4 luni mia venit acasa COMUNICAREA. in ea scrie exact asa:

1. Neinceperea urmariri penale fata de numitul "numele meu" sub aspectul savarsiri infractiuni prev. de art. 215 alin 1, 3 Cp. pentru motivele cuprinse in propunerea organului de cercetare penala. Pentru pretentile formulate persoana vatamata se poate adresa instantei competente cu actiune civila.

2. Aplicarea fata de susnumitul a sanctiunii administrative a amenzii in cuantum de 600 Lei, ce urmeaza a fi platita in contul nr. xxxxx al Trezoreriei statului.

3. Cheltuielile judiciare in suma de 50 lei vor fi suportate de stat, potrivit art. 192 alin. 3 Cpp.

4. Chitanta eliberata (in original) de trezoreria statului se va depune la grefa parchetului (camera15) in vederea inchideri dosarului.

5. Copie de pe ordonanta si de pe propunerea de cercetare penala se comunica persoanei vatamate si faptuitorului.

Problema este:
-Daca nu platesc amenda ce se intampla ? (nu am nimic pe numele meu si nu am antecedente penale)
Cum fac sa vad si eu dosaru ??
Cel mai recent răspuns: sarpehot , utilizator 21:57, 25 Aprilie 2012
Daca nu platiti amenda nu se va intampla nimic. Este o adatorie administrativa catre stat si cei de la AFP va pot executa silit daca au ce.
Puteti vedea dosarul oricand. Mergeti la Parchetul la care se afla dosarul si solicitati studierea lui.
1. in cat timp trebuie platita ?
2. Imi va trimite somatie de plata la adresa mea ? (daca da de cate ori)
3. La cati ani se prescrie ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere plangere penala - amenintare cu moartea alexadr alexadr Buna ziua/seara! Am depus o plangere penala pentru amenintare (eu fiind partea vatamata) iar dupa aceea am retras plangerea deoarece m-am impacat cu ... (vezi toată discuția)
Va implor nu imi ocoliti mesajul!!! frumos45 frumos45 am primit azi citatie pt o neintelegere de acuma 3 luni... si anume lucrat intr-un magazin de haine si la terminarea programului mi-am pastrat o camasa ... (vezi toată discuția)
Ce pedeapsa se aplica? Nina1 Nina1 Ce pedeapsa se aplica unei persoane pusa sub invinuire pentru infractiunile prevazute de art. 290 Cod penal , art. 26 raportat la art. 289 Cod penal, art. 291 ... (vezi toată discuția)