Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Amenda Administrativa data de procuror.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Amenda Administrativa data de procuror.

Mi-a facut cineva plangere la politie pt inselaciune. Am fost am dat declaratie. iar dupa vro 4 luni mia venit acasa COMUNICAREA. in ea scrie exact asa:

1. Neinceperea urmariri penale fata de numitul "numele meu" sub aspectul savarsiri infractiuni prev. de art. 215 alin 1, 3 Cp. pentru motivele cuprinse in propunerea organului de cercetare penala. Pentru pretentile formulate persoana vatamata se poate adresa instantei competente cu actiune civila.

2. Aplicarea fata de susnumitul a sanctiunii administrative a amenzii in cuantum de 600 Lei, ce urmeaza a fi platita in contul nr. xxxxx al Trezoreriei statului.

3. Cheltuielile judiciare in suma de 50 lei vor fi suportate de stat, potrivit art. 192 alin. 3 Cpp.

4. Chitanta eliberata (in original) de trezoreria statului se va depune la grefa parchetului (camera15) in vederea inchideri dosarului.

5. Copie de pe ordonanta si de pe propunerea de cercetare penala se comunica persoanei vatamate si faptuitorului.

Problema este:
-Daca nu platesc amenda ce se intampla ? (nu am nimic pe numele meu si nu am antecedente penale)
Cum fac sa vad si eu dosaru ??
Daca nu platiti amenda nu se va intampla nimic. Este o adatorie administrativa catre stat si cei de la AFP va pot executa silit daca au ce.
Puteti vedea dosarul oricand. Mergeti la Parchetul la care se afla dosarul si solicitati studierea lui.
1. in cat timp trebuie platita ?
2. Imi va trimite somatie de plata la adresa mea ? (daca da de cate ori)
3. La cati ani se prescrie ?