avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediata indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediata indemnizatie copil

Buna ziua,
M-am reintors mai devreme la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie creste copil, lucrez de o luna jumatate la o firma la care aflu acum printr un plic ca am fost data afara de la locul de munca, in situatia aceasta cu covid-19 pt ca firma s-a inchis.Acum eu ce fac, salariu nu mai iau, indemnizatie nu mai iau...cu ce imi cresc copilul cu o alocatie amarata de 150 de lei pe luna? Este normal si legal ce se intampla?
Buna ziua,
Cum au inchis firma, au suspendat activitatea, au dat faliment...?
Ce scrie in notificare.
Oricum, daca au dat faliment datorita contextului actual, primiti in continuare stimulentul de insertie.
In notificare scrie ca mi s-a incheiat contractul de munca privind articolul 31 aliniatul 3.
Nu scrie ceva de suspendare activitatii, s-a suspendat datorita covid-19.
Au zis ca la toti angajatii care au mai putin de 3 luni la toti au desfacut contractele.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2020
Andrei9208, utilizator
va-ti reintors la serviciu la aceeasi firma sau la alta?
Icercati sa luati legatura cu AJPIS, eu zic ca o sa primiti stimulentul in continuare.
M-am reintors la alta firma...si la firma aceasta am doar o luna jumatate.
Care este data incetarii c.i.m. si data noii angajari ?

Ati depus actele pentru stimulent ?

Alte discuții în legătură

Concediu medical cand colegii sunt in somaj tehnic gabrielle_24 gabrielle_24 Buna ziua, In prezent ma aflu in zilele libere platite pt scoala inchisa pana pe data 6 aprilie, deoarece in timpul vacantei nu este valabilă legea ... (vezi toată discuția)
Contract de munca Valentin Marian Anca Valentin Marian Anca In decembrie 2019, m am intors la munca din concediu crestere copil, acum primesc stimulentul de insertie de la stat, dar conducerea firmei unde lucrez pare ca ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie banu geanina banu geanina buna ziua. as dori sa ma lamuriti si pe mine daca puteti. fetita mea s-a nascut pe 21.08.2015. in 2016, cand fetita a implinit 11 luni (pe 18.07.2016) m-am ... (vezi toată discuția)