Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediata indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediata indemnizatie copil

Buna ziua,
M-am reintors mai devreme la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie creste copil, lucrez de o luna jumatate la o firma la care aflu acum printr un plic ca am fost data afara de la locul de munca, in situatia aceasta cu covid-19 pt ca firma s-a inchis.Acum eu ce fac, salariu nu mai iau, indemnizatie nu mai iau...cu ce imi cresc copilul cu o alocatie amarata de 150 de lei pe luna? Este normal si legal ce se intampla?
Buna ziua,
Cum au inchis firma, au suspendat activitatea, au dat faliment...?
Ce scrie in notificare.
Oricum, daca au dat faliment datorita contextului actual, primiti in continuare stimulentul de insertie.
In notificare scrie ca mi s-a incheiat contractul de munca privind articolul 31 aliniatul 3.
Nu scrie ceva de suspendare activitatii, s-a suspendat datorita covid-19.
Au zis ca la toti angajatii care au mai putin de 3 luni la toti au desfacut contractele.
Andrei9208, utilizator
va-ti reintors la serviciu la aceeasi firma sau la alta?
Icercati sa luati legatura cu AJPIS, eu zic ca o sa primiti stimulentul in continuare.
M-am reintors la alta firma...si la firma aceasta am doar o luna jumatate.
Care este data incetarii c.i.m. si data noii angajari ?

Ati depus actele pentru stimulent ?