Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediata indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediata indemnizatie copil

Buna ziua,
M-am reintors mai devreme la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie creste copil, lucrez de o luna jumatate la o firma la care aflu acum printr un plic ca am fost data afara de la locul de munca, in situatia aceasta cu covid-19 pt ca firma s-a inchis.Acum eu ce fac, salariu nu mai iau, indemnizatie nu mai iau...cu ce imi cresc copilul cu o alocatie amarata de 150 de lei pe luna? Este normal si legal ce se intampla?
Da, eu iau stimulent de insertie din luna noiembrie 2019. In ianuarie 2020 am schimbat locul de munca fara sa am intrerupere vreo zi pe cartea de munca, cand mi am dat demisia atunci mi s a facut si noul contract.
Nu stiu cum au facut acestia de m au dat afara cu legea aceasta..beneficind de stimulent de insertie.
Am sunat si la ITM si mi au zis ca nu o sa mai beneficiez de stimulent...mi se pare destul de aiurea...avand in vedere ca sunt si singura si mai am si doi copii in crestere..nu se gandesc din ce mai traiesti?
Dreptul la stimulentul de inserție încetează cu ziua următoare celei în care beneficiarul nu mai realizează venituri supuse impozitului și nici nu se află în concediul pentru creșterea copilului.
"Bună ziua. Potrivit prevederilor art. II alin. (1) din OUG nr. 30/2020 veți beneficia de stimulent de inserție pentru o perioadă de 90 de zile"
Raspuns de la Agentia de Plati.
Andrei9208, utilizator