avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate matei_crisan

Activitate matei_crisan

In luna februarie am intrat in posesia drepturilor restante ca pensionar, pentru conditii deosebite de munca timp de 5 ani si 11 luni. Suma reprezinta aceste drepturi pentru 13 luni si este in cuantum de 835 lei. Din aceasta suma s-a retinut: CASS 52 lei si impozit 131 lei. As dori sa aflu daca aceste retineri au fost calculate corect si cum s-au calculat!
Va multumesc, dar sunt nevoit sa revin cu o noua intrebare si anume: daca m-am pensionat cu data de 01.11.2009, cu OUG 209/2008 si am lucrat in conditii deosebite in perioada mentionata in primul meu mesaj,mai beneficiez de aceasta majorare, deoarece am citit pe internet un articol de ziar in care se spunea ca persoanele pensionate cu ordonanta 209 nu mai beneficiaza de majorare. (acelasi raspuns l-am primit si de la casa judeteana de pensii)
Ati putea sa-mi spuneti conform carei legi?
Sunt pensionar de la 01.11.2009 si in perioada 01.04.2001-01.03.2007 mi-am desfasurat activitatea in conditii deosebite. As dori sa stiu daca si din ce data ar trebui sa beneficiez de majorarea cu 25% a punctajului suplimentar corespunzator perioadei mai sus mentionate.