avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorarea cu 25% a punctajului suplimentar pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorarea cu 25% a punctajului suplimentar pentru perioada lucrata in conditii deosebite

Sunt pensionar de la 01.11.2009 si in perioada 01.04.2001-01.03.2007 mi-am desfasurat activitatea in conditii deosebite. As dori sa stiu daca si din ce data ar trebui sa beneficiez de majorarea cu 25% a punctajului suplimentar corespunzator perioadei mai sus mentionate.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:41, 27 Noiembrie 2013
Trebuia sa vi acorde punctaj suplimentar incepand cu 01/01/2013.
Luati legatura cu casa locala.
Ati putea sa-mi spuneti conform carei legi?
Legea 283/2012

Art. 16

.........prevederile....din Legea nr. 263/2010 .....art. 169 alin. (6)........se proroga pana la data de 1 ianuarie 2013.


ART. 169


(6) Prevederile art. 100 lit. a), referitoare la majorarea punctajului pentru perioadele realizate in conditii deosebite de munca dupa data de 1 aprilie 2001, se aplica si persoanelor inscrise la pensie anterior intrarii in vigoare a prezentei legi.


ART. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;
Ultima modificare: Marți, 26 Noiembrie 2013
Carp Mircea, utilizator
Va multumesc, dar sunt nevoit sa revin cu o noua intrebare si anume: daca m-am pensionat cu data de 01.11.2009, cu OUG 209/2008 si am lucrat in conditii deosebite in perioada mentionata in primul meu mesaj,mai beneficiez de aceasta majorare, deoarece am citit pe internet un articol de ziar in care se spunea ca persoanele pensionate cu ordonanta 209 nu mai beneficiaza de majorare. (acelasi raspuns l-am primit si de la casa judeteana de pensii)
O.U.G.209/2008 a acordat punctaj suplimentar pentru grupele superioare de munca I si II,nu si pentru conditii speciale sau deosebite de munca.
Daca vi s-a aplicat O.U.G.209/2008 inseamna ca aveti si ani lucrati in grupele superioare de munca I si(sau)II.

Asadar:
-Daca ati lucrat in grupele I sau II si vi s-a aplicat O.U.G.209/2008 totul este in regula.
-Daca ati lucrat in(si in)conditii deosebite dupa 01/04/2001 nu este in regula.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorarea punctajului pentru activitatea lucrata in grupa i incepand cu 1 ianuarie 2010 sudussrl sudussrl am iesit la pensie in 4 nov. 2009 la cerere cu o pensie de 932 lei. am lucrat in grupa I de munca. nu mi s-a marit pensia de la 1.01.2010 conform OUG 209/2008. ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca gimy gimy Am lucrat in grupa I , 8 ani si 5 luni si in grupa a II-a de munca 12 ani si 8 luni, pana la 01.04.2001. Am iesit la pensie la limita de varsta pe 01.11.2009. ... (vezi toată discuția)
Conditii speciale de munca = conditii normale de munca! Carp Mircea Carp Mircea Aduc probe ca afirmatia de mai sus este adevarata: -Primul caz este un pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are 7 ani si 5 zile in conditii ... (vezi toată discuția)