Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca

Am lucrat in grupa I , 8 ani si 5 luni si in grupa a II-a de munca 12 ani si 8 luni, pana la 01.04.2001. Am iesit la pensie la limita de varsta pe 01.11.2009. Va rog sa-mi spuneti de ce nu am primit marirea de pensie pt grupa I, si a II-a de munca conform legii 218 din 2008. Mentionez ca am fost pensionat pe caz de boala din 01.03.2001 pana cand am iesit la limita de varsta la data de 01.11.2009.
gimy, utilizator
Daca ati iesit la pensie incepand cu 01/11/2009 nu mai beneficiati de aceasta majorare.Ati beneficiat la iesirea la pensie de prevederile O.U.G.209/20008.Uitati-va la punctul(G) din decizia de pensionare.De aceasta majorare beneficiaza cei care si-au deschis dreptul la pensie pana in data de 02/11/2008 inclusiv.
Legea 263/2010 Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—2 noiembrie 2008 inclusiv, numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevazute de legislatia in vigoare in perioada respectiva.