avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca

Am lucrat in grupa I , 8 ani si 5 luni si in grupa a II-a de munca 12 ani si 8 luni, pana la 01.04.2001. Am iesit la pensie la limita de varsta pe 01.11.2009. Va rog sa-mi spuneti de ce nu am primit marirea de pensie pt grupa I, si a II-a de munca conform legii 218 din 2008. Mentionez ca am fost pensionat pe caz de boala din 01.03.2001 pana cand am iesit la limita de varsta la data de 01.11.2009.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Februarie 2011
gimy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:10, 19 Februarie 2011
Daca ati iesit la pensie incepand cu 01/11/2009 nu mai beneficiati de aceasta majorare.Ati beneficiat la iesirea la pensie de prevederile O.U.G.209/20008.Uitati-va la punctul(G) din decizia de pensionare.De aceasta majorare beneficiaza cei care si-au deschis dreptul la pensie pana in data de 02/11/2008 inclusiv.
Legea 263/2010 Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—2 noiembrie 2008 inclusiv, numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevazute de legislatia in vigoare in perioada respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorarea punctajului pentru activitatea lucrata in grupa i incepand cu 1 ianuarie 2010 sudussrl sudussrl am iesit la pensie in 4 nov. 2009 la cerere cu o pensie de 932 lei. am lucrat in grupa I de munca. nu mi s-a marit pensia de la 1.01.2010 conform OUG 209/2008. ... (vezi toată discuția)
Cresterea pensiei functie de gr.2-a severalexa severalexa BUNA ZIUA SUNT PENSIONAR DEFINITIV DIN 2009 LA IMPLINIREA VIRSTEI DE 60 DE ANI, DATORITA REDUCERII VIRSTEI CU 5 ANI DEOARECE AM LUCRAT IN GR.2-A SI AS DORI ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca anca_bratu anca_bratu urmatoarea problema: pensie stabilita incepand noiembrie 2010 ...grupa I 14 ani ...cuatum pensie acelasi pt noiembrie, decembrie ca si pt ianuarie, februarie ... (vezi toată discuția)